Dijital yuan birinci kez vadeli süreç piyasasında kullanıldı

0

Çin’in merkez bankası dijital para ünitesi dijital yuan, birinci sefer bir “vadeli süreç piyasasında” kullanıldı. Çin’in Dalian kentindeki bir teslimat deposuna “depolama ücreti” olarak dijital yuan aracılığıyla ödeme yapıldı. Bu da dijital yuanın birinci sefer lokal vadeli süreç piyasasında kullanımının gerçekleştiği manasına geliyor.Dün (23 Ağustos 2021) Çin mahallî haber merkezi China Securities Journal tarafından yapılan haberde, Dalian Ticaret Borsasının Dalian Liangyun Group Storage and Transportation Co., Ltd.’ye ödemeyi dijital yuan ile yaptığı belirtildi.Bank of Communication’ın (İletişim Bankası) mahallî şubeleri ile Çin Halk Bankasının Dalian şubesinin sürece yardımcı olduğu eklendi. Habere nazaran, e-CNY kullanılarak yapılan bankalar ortası ödeme, gerçek vakitli olarak maliyetsiz, verimli ve uygun bir ödeme seçeneği sağladı.2021 yılının başlamasıyla birlikte Çin’in Xiong’an bölgesi ve Shenzen kenti de dahil olmak üzere ülkenin birkaç kıymetli kentinde e-CNY pilotu denenmişti.

Çin dijital yuan ile yarışı önde götürüyor

Tüm dünyada merkez bankası dijital para ünitesi yarışının rüzgârı eserken Çin, yarışı önde götüren birkaç ülkeden biri. Birçok testneti yapılan, airdrop ile vatandaşlarına dijital yuan dağıtan Çin, dün gerçekleştirilen süreç ile birlikte yarıştaki yerini bir kere daha hatırlattı.Başarılı testnetlerinin akabinde dijital yuanın gelecek yıl Pekin’de düzenlenecek kış olimpiyatlarında kullanılması planlanıyor. Pekin’deki Kış Olimpiyatları sırasında ülkeye gelen yabancı ziyaretçiler, lokal bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan Çin’in dijital para ünitesine erişebilecek ve deneyebilecek.

Çin’in kripto varlıklar konusundaki hali kava karıştırıyor

Çin kripto para konusunda epey çelişkili günler geçiriyor. Merkez bankası dijital para ünitesi dijital yuanın gelişimiyle öne çıkmasının yanı sıra kripto para madenciliğine karşı katı kararlarıyla gündeme gelmekte. Hash rate hissesi düşüşte olan Çin’in yargı mercileriyle de dert yaşadığı gözlenmekte.Shandong eyaletinin yüksek mahkemesi geçtiğimiz günlerde 2017 yılından beri süren bir “sözleşme anlaşmazlığı” davasında bir karar verdi. Kararda kripto para yatırımının Çin maddeleri tarafından korunmadığı ibaresi yer alıyordu. Lakin bu karar daha evvel Çin mahkemelerinde alınan kararlara karşıt düşmekte. Çin’in kripto para madenciliği baskıları, kripto para kullanımı ve yasalar tarafından korunumu hakkındaki fikirleri daima çelişmekte. Kendi merkez bankası dijital para ünitesi dijital yuana yönelimi sağlamak istiyor fakat kripto para kesiminin ilgisini büsbütün kaybetmek istemiyor olabilir.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku