Disney yükseldi: Tema parkları ile yayın servislerindeki kullanıcı sayısı, etkileyici sonuçlara yol açtı

0

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Walt Disney (NYSE:DIS) yaklaşık %5 kazandı. Üçüncü çeyrekte tema parklarına dönüş ve yayın hizmetlerinden daha çok kişinin faydalanması sayesinde beklentileri rahatça aştı.

3 Temmuz ile biten hafta için pay başına yararı, 80 sent ile 54 sent olan beklentilerin üzerindeydi.

Disney’in tema park, sinema yapımı ve gemi seyahati işinin büyük bir kısmı, pandemi kaynaklı kapanmalar nedeniyle geçen yıl kapatıldı. Bunlar ortasından biri devreye girdi: yayıncılık faaliyetleri.

Reuters’e nazaran Walt Disney Dünyası da dahil olmak üzere şirketin ABD’deki iki parkına yapılan rezervasyonlar güçlü ve şimdiden, biten çeyrekteki iştirakin önüne geçiyor.

Walt Disney’in bulunduğu Florida, son olay artışlarının merkezi.

Çeyrek devirde Disney Parkları, tecrübeleri ve eserleri ile elde ettiği geliri, evvelki yılın tıpkı çeyreğinde 1,1 milyar dolar iken bir yıl meskene kapatılmış olan şahısların tekrar sokaklara dönmesi sayesinde bu yıl 4,3 milyar dolara yükseldi.

Disney+, Hulu ve ESPN+’dan oluşan üç online abonelik hizmetlerinde şirket, 15 milyona yakın yeni abone kazanarak çeyreği 174 milyonla kapattı.

Disney+’nın, çeyrek sonunda 116 milyon fiyatlı müşterisi oldu ve Haziran sonunda 209 milyon abonesi olan Netflix’e (NASDAQ:NFLX) rakip olarak bir yılda müşteri tabanını iki katından fazla artırdı.

Disney+ ve Hulu’nun da dahil olduğu direkt tüketiciye yönelik yapılan işin geliri %57 artarak 4,3 milyar dolara yükselirken işletme ziyanı yarıdan fazla azalarak 293 milyon dolara indi. Hem Hulu’da hem de Disney’de programlama maliyetleri ağır basarken abonelik geliri arttı.

Çeyrek devirde lokal kanal geliri %13 artarak 5,6 milyar dolara ulaşırken işletme geliri ise %37 azalarak 1,8 milyar dolara geriledi. Şirket, faaliyet gelirindeki düşüşün kablolu yayın ile bir dereceye kadar da radyo-televizyon yayınındaki düşüşten kaynaklandığını söyledi.

Disney, kablolu yayındaki düşüşü, daha yüksek programlama ve üretim maliyetlerine ve bir bakıma da pazarlama maliyetlerindeki artışa bağladı.

Canlı spor etkinliklerinin tekrar başlaması ile programlama ve üretim maliyetleri arttı.

Şirketin toplam geliri üçüncü çeyrekte %45 artarak 17.02 milyar dolara ulaşarak Investing.com tarafından yapılan bir ankete nazaran analistlerin 16.76 milyar dolarlık iddiasını aştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku