Dolar, bu hafta global piyasalarda nasıl fiyatlanıyor?

0

Investing.com –  ABD’de enflasyonun %5’e çıkması ve son FOMC toplantısında varlık alımlarının azaltılmasının tartışmaya açılmasıyla ABD Dolar Endeksi 8 Nisan sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Geçen hafta son ayların en süratli yükselişini gösteren endeks, bu hafta 92,40 düzeyinden gerileme yaşadı ve bugün 91,702ten süreç görüyor. Tahvil tarafında da 1,50 altındaki seyir devam ediyor.  Dolar, geçen haftaya nazaran bu hafta para üniteleri karşısında bir ölçü gerileme yaşıyor.

Majör tarafta geçen haftaki dolar tesiriyle 1,1850’ye gerileyerek 6 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gören euro, bu hafta 1,1950’ye gerçek alıcılı süreç görüyor. Parite iki aylık yükselişinin akabinde Haziran ayındaki kaybıyla yıllık bazda %2 bedel kaybetti.

USD/JPYbugün 111,0 düzeyini aşarak 26 Mart 2020 sonrası en yüksek seviyeyi gördü, paritenin yılın birinci yarısındaki yararı da %7’yi aştı.

GBP/USD 1,39 altına gerileyerek 16 Nisan sonrası en düşük seviyeyi görmesinin akabinde bugün 1,3950 üzerinde süreç görüyor, yılın birinci yarısı getiri ise %2.

USD/CHF 0,8925’e gerileyerek 17 Şubat sonrası taban seviyeyi görmesinin akabinde bugün 0,92 yakınında süreç görüyor, paritenin sene başı getirisi ise %3,6.

AUD/USD geçen hafta 0,75 düzeyi altına gerileyerek 21 Aralık sonrası en düşük seviyeyi gördü ve bu hafta ise 0,76 yakınında hafif alıcılı süreç görüyor.

Gelişmiş ülke paraları karşısında yükseliş yaşayan dolar, gelişen ülke paralarından ise bu hafta en çok TL karşısında düşüş yaşıyor. Lakin kur hafta başında tarihi tepenin çabucak yakınında fiyatlanıyordu ve son iki günde ise doruktan %1,5 gerileyerek 8,60 düzeyinde süreç görüyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku