Dolar, büyük düşüşün akabinde istikrara kavuştu, gözler Jackson Hole toplantısında

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, Mayıs ayından beri gördüğü en büyük tek günlük düşüşün akabinde Salı günü istikrar kazandı. Fed’in Jackson Hole toplantısı öncesinde yatırımcılar yine konum alıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 93,017 puanda süreç gördü.

Pazartesi günü %0,4 artış yaşayan EUR/USD 1,1740’a düşerken USD/JPY %0,2 yükselişle 109,88 puana ulaştı. GBP/USD %0,1 artarak 1,3734 ve riske hassas AUD/USD %0,4 artışla 0,7235 oldu.

Risk hissiyatını destekleyen gelişme, ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech (DE:22UAy) iştirakinde geliştirilen Covid-19 aşısına tam onay vermesi oldu. Böylelikle şirketlerin aşı mecburiliği ile birlikte aşılamanın artması bekleniyor.

Yatırımcılar, Fed’in Jackson Hole Sempozyumu öncesinde yine konum alırken dolar Pazartesi günü sert darbe aldı. Cuma günü Dallas Fed Lideri Robert Kaplan’ın yaptığı açıklamalar, son olay dalgasının Fed’in, tahvil alımlarını azaltma planlarını askıya almasına yol açabileceğine işaret etti. Pazartesi günkü datalar yeni enfeksiyon oranlarının Ocak ayından beri görülen en yüksek düzeye ulaştığını gösterirken yedi günlük ortalama mevt sayısı ise Nisan ayından beri birinci sefer 1.000’i aştı.

Yıllık Jackson Hole toplantısı Perşembe günü başlayacak ve salgın hasebiyle bu yıl online gerçekleşecek. Fed Lideri Jerome Powell’ın Cuma günkü açılış konuşmasında, büyük tahvil alım programının azaltımı ile ilgili ayrıntı vermesi bekleniyor.

ING analistleri, “bunun – ve Fed’in varlık alımlarını azaltacağı vakte ait potansiyel ayrıntılar – öncesinde yatırımcıların riskli varlıklardaki konumlarını ağır bir halde artırmak isteyeceğini ve doların çok fazla satılmak zorunda kalacağını düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan Macaristan Merkez Bankası’nın siyaset toplantısı öncesinde USD/HUF %0,1 artışla 297,90 ve EUR/HUF %0,1 artarak 349,86 oldu. Siyasetçilerin faizleri 30 bp artırarak %1,5’a çıkarması bekleniyor. Dokuz yılın yüksek düzeylerine yakın olan enflasyonu denetim altına almak istedikleri için bu, yapılan üçüncü faiz artırımı olacak. Polonya merkez bankası toplantısında ise tam tersine değişim beklenmiyor.

İsrail Bankası faizleri, yüksek enflasyon ve artan olaylarla ilgili belirsizlik gerekçesiyle arka arda 11.toplantısında da değiştirmedi ve USD/ILS %0,1 düşüşle 3,2215’e geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku