Dolar büyük oranda sakin seyretti, Cuma günü istihdam raporu paylaşılacak

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü dolar, büyük oranda değişmeyerek enflasyon dataları sonrası güçlü hissiyatını korudu. Piyasa bu haftanın değerli istihdam datalarına hazırlanıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 91,843 puanda genel olarak sakin seyretti.

USD/JPY %0,1 düşüşle 110,62 oldu, EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1925’e geriledi, GBP/USD %0,1 artarak 1,3891’e yükseldi ve AUD/USD %0,1 yükselerek 0,7590’dan süreç gördü.

Fed’in favori enflasyon ölçümü olan çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi dataları sonrasında dolar evvel darbe aldı. Endeks mayıs ayında %0,5 artış göstererek %0,6 olan beklentilerin altında kaldı. Bu durum, enflasyonun denetimden çıkmadığı konusunda bir nebze teminat verdi.

Lakin tekrar de yıllık artış, %3,4 puan ile 1992’den beri görülen en büyük artış oldu ve Fed’in, beklenenden daha kısa mühlet içinde para siyasetini olağanlaştırmak zorunda kalacağı dehşetlerini büsbütün yatıştırmayı başaramadı.

Amerikan dolarını destekleyen öteki şey, Boston Fed Lideri Eric Rosengren’in açıklamaları oldu. Rosengren Cuma günkü açıklamasında, işgücü piyasası tam istihdama ulaşırken merkez bankasının 2022 sonu üzere erken bir vakitte faiz artırımını değerlendirebileceğini tez etti.

Bununla birlikte Cuma günü yayınlanacak olan istihdam bilgileri, bu hafta piyasanın ana odağı olacak. Ekonomistlerin beklentisi 675.000 iş artışı istikametinde.

Yatırımcıların, işgücü piyasasındaki maharet ve fırsatların uyumsuzluğu konusunda zihnini meşgul eden telaşlardan ötürü piyasalar, fiyat büyümesi ve işgücüne iştirak oranı üzere işgücü piyasası raporunun öteki kısımlarına de dikkat kesilecek.

Nordea analistleri, “tarım dışı istihdam son iki aydır hayal kırıklığı yaratırken ortalama saatlik çıkarlar da olumlu istikamette şaşırttı” dedi. “Bu sürprizler, muhtemelen okulların kapanmasından ve çoklukla iş aramaktansa meskende kalmayı daha makul yapan bonus işsizlik ödeneklerinden kaynaklanan arz kısıtlamalarını yansıtıyor.”

Bu hafta ayrıyeten Fed’den birkaç konuşma da olacak. Bu isimler ortasında New York Fed Lideri John Williams, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Richmond Fed Lideri Thomas Barkin ve Fed Lider Yardımcısı Randal Quarles var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku