Dolar düştü lakin Haziran ayı ABD iş raporu öncesinde iki ayın yüksek düzeyinin altında

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Dolar düşüş yaşadı lakin iki ayın yüksek düzeyinin altında kaldı. Yatırımcılar artık ABD’nin istihdam raporunu bekliyor.

ABD dolar endeksi %0,08 artışla 91,948 oldu.

USD/JPY %0,05 düşüşle 110,56’ya geriledi.

AUD/USD %0,19 kayıpla 0,7553 olurken NZD/USD %0,08 artarak 0,7029’a ulaştı.

USD/CNY %0,08 yükselişle 6,4604’ten alıcılandı ve GBP/USD %0,12 düşüşle 1,3866’dan süreç gördü.

Bununla birlikte dolar, 18 Haziran’da gördüğü 92,408 puandan düşmeye devam ediyor. O hafta, siyaset kararında beklenmedik şahin bir ton kullanan Fed, yatırımcıları şaşırtmıştı. Fed yetkilileri o vakitten beri, yayınlanacak bilgilerin varlık azaltımı ile faiz artırımını gerekçelendirip gerekçelendirmeyeceğine odaklı. Fed Lideri Jerome Powell, kararların yalnızca enflasyon “korkularına” nazaran verilmeyeceğini ve iş piyasasında “kapsamlı ve genel” bir toparlanmayı teşvik edeceğini söyledi.

Yatırımcılar artık, tarım dışı istihdam raporunun da olduğu ABD’nin istihdam raporunu bekliyor. ABD’de ayrıyeten gün içinde Conference Board (CB) Tüketici İtimadı endeksi ve Perşembe günü Arz İdare Enstitüsü’nün (ISM) İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) de paylaşılacak.

İnançlı liman dolar ve yen artan talepten faydalandı. Asya ve kimi bölgelerde Delta varyantı yayılmaya devam ediyor. Avrupa’da Euro, 1,19210 dolardan süreç gördü.

Rabobank stratejisti Jane Foley bir raporda, “bölgedeki aşı dağıtımı sayesinde canlanan ticaretle ilgili optimistlik üzerine piyasa Euroda uzun olarak konumlanmıştı fakat Delta varyantının yaz aylarında Avrupa’da yayılabileceği öngörüleri, artık bu ticarete olan itimadı baltalıyor olabilir” dedi. Foley ayrıyeten bir aylık Euro kestiriminin 1,2 dolardan 1,19 dolara düşürdü.

“ABD datalarının genel olarak destekleyici olduğunu varsayarsak yılın kalanında doların Euro karşısında ölçülü bir biçimde yükselmesini bekliyoruz.”

Sydney, Perth, Darwin ve Brisbane kentleri tekrar karantina altına girse de daha riskli Avustralya doları, hafta başında %0,3 düşüş yaşadıktan sonra çoğunlukla değişmedi.

Yeni Zelanda doları da Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) Yöneticisi Adrian Orr’un konuşmasının akabinde sakin seyretti.

CBA analisti Kim Mundy bir yazıda “RBNZ’nin para siyasetini sıkılaştırmaya Fed’den en az bir yıl evvel başlayacağını düşünüyoruz ki bu da NZD için destekleyici bir durum… RBNZ, bizim kapsamımızdaki en şahin merkez bankası” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku