Dolar düşük düzeylere yakın, enflasyon baskısı üzerine euro yükseldi

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar, birçok haftanın düşük düzeylerine yakın süreç gördü. ABD’nin özel kesim istihdam datalarının zayıf olmasından ötürü işgücü piyasasındaki toparlanmaya ait tasalar artarken euro bir ayın yüksek düzeyine çıktı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 92,376 puana düştükten sonra 92,483 puana yükseldi.

USD/JPY 109,97 puana düşerken GBP/USD %0,1 artışla 1,3782’ye ulaştı. Kaynak ihracatındaki güçlü artıştan ötürü Temmuz ayında rekor düzeye ulaşan Avustralya’nın ticaret fazlası yardımıyla AUD/USD %0,2 yükselerek 0,7380’den süreç gördü.

Çarşamba günü ABD istihdam verisi, ADP özel dal istihdamının Ağustos ayında 374.000 artış yaşadığını gösterdi. Beklentiler 600.000 istihdam tarafındaydı.

ADP raporu, resmi aylık istihdam raporu için dengeli bir kılavuz olmasa da bu, beklentilerin oldukça altında bir sayı oldu ve tarım dışı istihdam verisinin de 750.000 artış beklentilerinin altında kalabileceğine işaret ediyor.

Haftalık birinci işsizlik müracaatları, işgücü piyasasının durumuna ait ipuçları için dikkatle takip edilecek. Ekonomistler 345.000 müracaat bekliyor.

Dolardaki zayıflığın tersine Euro, Amerikan doları karşısında bir ayın yükseğine çıktı: EUR/USD %0,1 artışla 1,1843 oldu.

Euro bölgesindeki ekonomik büyüme işaretleri ile enflasyon baskısının birleşimi, tek dövizi destekledi. Çarşamba günü TÜFE %3’e yükseldi.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyasetçileri, alımları azaltma planlarını açık açık konuşmaya başladı. Çarşamba günü Bundesbank müdürü Jens Weidmann, merkez bankasının mali teşviki kademeli olarak azaltmasından bahsetti.

Almanya merkez bankası, “fiyat görünümüne yönelik riskleri izlemeliyiz. Bana nazaran artış istikametli riskler baskın” dedi.

Nordea analistleri, “ECB Temmuz toplantısı, faiz oranlarına ait gelecek rehberliğini revize etmekle ilgiliydi. Tahvil alımlarına ne yapılacağı tartışması, Eylül toplantısında öne çıkacak” dedi.

Euro bölgesinin Temmuz ayı ÜFE raporu seansın ilerleyen saatlerinde yayınlanacak.

Merkez bankaları gelişmiş ekonomilere nazaran daha süratli sıkılaşmaya giden gelişmekte olan piyasa dövizleri, Fed’in en az bir iki ay daha beklemede olacağı algısından faydalanmaya devam ediyor. Güney Afrika randı %0,4 artışla bir ayın yükseğine çıktı. Latin Amerika’da Meksika, Şili ve Kolombiya pesoları, geçen hafta dolar karşısında yaklaşık %2 kazandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku