Dolar düşüşte, ABD enflasyonunda görülen yavaşlama Fed’in üzerindeki baskıyı kaldırdı

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar düşüş yaşadı. ABD enflasyonunda yaşanan yavaşlama, tahvil alım programını azaltmaya başlama konusunda Fed üzerindeki baskıyı azalttı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 92,898’e gerileyerek Çarşamba günü gördüğü 93,195 puandan çekildi.

110,80 ile beş haftanın yükseğini gören USD/JPY 110,41’de sakin kaldı. EUR/USD dört ayın düşük düzeyi olan 1,1706’ya düştükten sonra hafif yükseldi ve 1,1731’den süreç gördü. AUD/USD ise %0,1 kayıpla 0,7365’e geriledi.

ABD TÜFE okuması, Haziran ayında %0,9 yükseldikten sonra geçen ay %0,5 artış yaşadı. Besin ve güç fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE, Haziran ayında %0,9 yükseldikten sonra %0,3 artış kaydetti. Bu, dört ay içindeki en küçük artış ve Şubat ayından bu yana çekirdek TÜFE’de görülen birinci yavaşlama oldu.

Fed Lideri Jerome Powell, iktisat büsbütün açıldıkça yüksek enflasyon sayılarının süreksiz olacağını ve para siyasetinde acil bir sıkılaşmaya gerek olmadığını istikrarlı bir biçimde savundu. Bu sayılar da bu görüşe dayanak sunacak.

Bununla birlikte Amerikan dolarındaki düşüş hudutlu. Pek çok analist, hala Fed’in bu yıl, bir ihtimal de gelecek ay teşvikleri azaltmaya başlayacağını duyurmasını bekliyor.

BK Asset Management analisti Kathy Lien, “fiyatlar aylık olarak artmaya devam ediyor ve yıllık bazda TÜFE’deki büyüme, %5,4 puanda değişmedi (%5,3’e düşmesi bekleniyordu)” dedi.

“Yani Fed yetkilileri fiyat baskılarının süratle artmadığı konusunda rahat olabilir lakin TÜFE’de devam eden artış, merkez bankasının önümüzdeki altı hafta içinde azaltım tarafında duyuru yapma yolunda ilerlemeye devam ettiği manasına geliyor.”

Bu bakış açısı Çarşamba günü Kansas City Fed Lideri Esther George’un açıklamaları ile de desteklendi. George, merkez bankasının tahvil alım programını azaltmak için gerekli kriterlerin, mevcut enflasyon düzeyleri ve işgücü piyasasında yaşanan gelişmeler ışığında çoktan karşılanmış olabileceğine işaret etti.

Öte yandan İngiltere GSYH’si ikinci çeyrekte %4,8 büyümüş olmasına karşın GBP/USD 1,3868’e düştü. Bu büyüme, birinci çeyrekte yaşanan %1,6’lık düşüşün akabinde çeyrek bazda büyük bir artış oldu.

Bu bilginin, İngiltere Bankası’nın daha az varlık alımı tartışmalarını canlandırması mümkün.

Türkiye merkez bankasının Perşembe günkü toplantısı öncesinde USD/TRY %0,2 düşüşle 8,6079’a geriledi. TÜFE’nin Temmuz ayında beklenenden daha fazla yükselmesinin akabinde bankanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtemelen canını sıkacak formda gösterge faizini %19’da değiştirmeden bırakması bekleniyor.

Merkez bankası 29 Temmuz günü yayınlanan son çeyreklik raporunda, enflasyon beklentilerini yükseltti lakin son çeyrekte fiyat büyümesinde büyük bir düşüş öngördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku