Dolar düşüşte, Powell’ın Jackson Hole konuşması bekleniyor

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü dolar düşüş yaşadı fakat yatırımcılar Fed Lideri Jerome Powell’ın konuşması öncesinde temkinli olduğundan ticaret hacmi hudutlu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 92,998’e geriledi.

EUR/USD, 1,1779’u gördükten sonra %0,1 artışla 1,1763’e yükseldi. USD/JPY %0,1 düşüşle 110,00 olurken GBP/USD 1,3703’e yükseldi. Riske hassas AUD/USD ikilisi ise %0,3 artışla 0,7253’ten süreç gördü.

Powell’ın konuşması, bu yıl online gerçekleşecek olan Jackson Hole Sempozyumu’nun öne çıkan olayı. Fed’in, büyük tahvil alım programını azaltmaya başlayacağı vakte ait güçlü bir kılavuz sunması bekleniyor. Bu, koronavirüs salgını sonrasında merkez bankasının emsalsiz nakdî takviyesini bitirmek için bir başlangıç olacak.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, merkez bankasının aylık teşvik uğraşlarını kısa mühlet içinde azaltmaya başlaması gerektiğini ve üyelerin, 120 milyar dolarlık aylık tahvil alımını azaltmaya başlama planı etrafında “birleştiğini” söyleyerek Perşembe günü tartışmayı başlattı.

Bununla birlikte Powell, yakın geçmişte bu tartışmanın güvercin tarafında olma eğilimindeydi. Bu nedenle yatırımcılar, konuşmasında bu tavrının devam edip etmeyeceği konusunda temkinli bir formda bekliyor.

ING analistleri, “Powell’ın açıklamalarına karşı dövizin reaksiyonu: a) Delta varyantının yayıldığı bir ortamda ABD ekonomisindeki büyüme; b) azaltımın vakti ve mühleti; c) artırım döngüsünün başlayacağı vakte ait rastgele bir kestirim konusunda Powell’ın kullandığı tona bağlı olacak üzere görünüyor” dedi.

Yeniden de Perşembe günü Kabil havaalanı dışında intihar saldırısı olarak gerçekleşen ve onlarca sivilin ve en az 13 ABD askerinin vefatına yol açan patlamadan sonra Afganistan’da işlerin karışmasından ötürü kayıplar hudutlu oldu.

Öte yandan Başbakan Jacinda Ardern, Auckland’de karantina duyurmuş olsa da NZD/USD %0,1 artışla 0,6952’ye yükseldi. Ülkenin en büyük kenti muhtemelen iki hafta daha karantinada kalacak.

Çin’in merkez bankası, bankalar için mecburî karşılık oranı da dahil olmak üzere para siyaseti araçları ile kırsal kalkınmaya mali dayanak sunacağını söyledikten sonra USD/CNY yükselerek 6,4824’e ulaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku