Dolar, Fed tutanaklarının açıklanması öncesi yüksek düzeylerde seyrediyor

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü Avrupa’da düştü, fakat devam eden COVID-19 salgınının neden olduğu global büyüme telaşları ile yüksek düzeylerde kaldı ve trader’ları daha riskli para üniteleriyle konumlarını azaltmaya sevk etti.

Doların başka altı para ünitesi sepeti karşısındaki durumunu izleyen Dolar Endeksi, Salı günü ulaştığı bir haftanın tepesinin çabucak altında, %0,1 düşüşle 93.093’ten süreç gördü.

USD/JPY 109,59’a yükseldi, EUR/USD Asya seansında Kasım 2020’den bu yana en düşük düzeyi olan 1,1702’ye düştükten sonra %0,1 yükseldi ve 1,1719’u gördü. GBP/USD ise, İngiltere’de enflasyonun, İngiltere Merkez Bankasının Temmuz’daki amacı olan %2,0’a beklenenden daha süratli bir halde yavaşlamasına karşın, büyük ölçüde değişmeyerek 1,3744’te kaldı.

Salı günü açıklanan datalara nazaran, ABD perakende satışlar Temmuz ayında %1,1 düştü, bu beklenen %0,3’lük düşüşün çok üzerinde. Bu, haftanın başlarında Çin’den gelen hayal kırıklığı yaratan büyüme sayılarına eklendi ve birçok ülke en son COVID-19 salgınıyla uğraşmaya devam ederken yatırımcıların global büyüme profilini sorgulamasına neden oldu.

İlginin birden fazla Çin’deki koronavirüs olaylarındaki son artışa odaklanmış olsa da, ABD Reuters bilgilerine nazaran Salı günü 1.000’den fazla COVID-19 mevti kaydetti ve aşı oranlarının düşük olduğu bölgeler çok daha makûs etkilendi.

Yatırımcılar artık, ABD Merkez Bankasının günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan son toplantısı tutanaklarında, merkez bankasının varlık azaltma ve faiz oranı artışlarına ait vakit çizelgesine ait ipuçları arıyor.

Fed ayrıyeten Jackson Hole sempozyumunu da önümüzdeki hafta düzenleyecek ve bu da daha fazla ipucu sağlayabilir, bilhassa de birçok piyasa iştirakçisi merkez bankasının tahvil alımlarını gevşetme planlarını Eylül yahut Kasım siyaset toplantılarından birinde açıklamalarını bekliyor.

Öte yandan, NZD/USD, Yeni Zelanda Merkez Bankasının faiz oranlarını yükseltmek yerine sabit tutma kararı akabinde, dalgalı ticaret sonrasında 0,6924’te.

Parite başlangıçta 0,6868’de dokuz ayın en düşük düzeyine geriledi, lakin merkez bankasının ülkedeki COVID kaynaklı ani karantina nedeniyle faiz oranlarını artırmayı büyük ölçüde ertelediğini ve yakın gelecekte hâlâ artışların beklendiğini açıklamasının akabinde toparlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku