Dolar göstergesi son 2 haftanın en yükseğinde

0

Investing.com –  Beklentilerden yeterli gelen tarım dışı istihdam verisinin akabinde yükselişe geçen ABD Dolar Endeksi, Fed yetkililerinin açıklamalarıyla bugün 93,10 düzeyine çıkarak 21 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Fed yetkililerinden Rosengren ve Bostic, varlık alımlarının sonbaharda azaltılmasını gerektiğini zira kredilerdeki artışın fiyatları yükselttiğini belirtti.

ABD’de konut ve araba fiyatlarındaki artışta düşük faiz ve vade seçenekleri tesirli oluyor Fed yetkilileri ise varlık alımları sürdükçe fiyatların artacağını bunun da dolaylı olarak enflasyonu tetiklediğini tabir ettiler.

İstihdamdaki artışın akabinde şahin açıklamaların da gelmesiyle piyasalarda varlık alımlarının azaltılmasına dair beklentiler yine yükseldi. Bu beklentiler tahvil faizini, dolar göstergesini ve para ünitelerine karşı doları üst çıkardı.

Dolar bugün majör paralardan euro karşısında 1,1715, yen karşısında 110,50, frank karşısında 0,9215 düzeyine yükselirken Avustralya doları ve Kanada doları karşısında yatay sterlin karşısında ise hafif düşüş yaşıyor.

Gelişen ülke paralarından bugün Güney Kore wonu ve Güney Afrika randı dolar karşısında düşüşte, başkalarında ise yatay seyir var ve TL de bugün dolar karşısında 8,64 yakınında yatay seyir izliyor.

Müellif: Deniz Engin

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku