Dolar güçlendi, altın düşüş yaşadı: Fed siyasetiyle ilgili baş karışıklığı sürüyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Salı günü Asya’da altın düşüş yaşayarak bir haftanın düşük düzeyine yakın kaldı ve 2016’dan beri en makûs ayını yaşamaya hazırlanıyor. Güçlenen dolar ve ABD Fed’in, para siyasetini beklenenden daha kısa müddette sıkılaştırıp sıkılaştırmayacağına ait tasalar de altın üzerinde baskı yaptı.

Altın, Pazartesi günü 21 Haziran’dan beri gördüğü en düşük düzeyin akabinde %0,73 düşüşle 1.774,15 dolar oldu.

Son siyaset kararındaki şahin dönüşün yatırımcıları ürkütmesinin akabinde neredeyse iki haftadır Fed siyasetine ait baş karışıklığı yaşanıyor. ED&F Man Capital Markets analisti Edward Meir’e nazaran bu durum da altın pazarındaki kayıtsız ticareti destekledi.

Birtakım Fed yetkilileri bu şahin tonu korudu. Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, merkez bankasının, varlık azaltımına başlamak için enflasyon gayesine yanlışsız “önemli ilerleme” yaşadığını söyledi.

Genelde altınla zıt istikamette hareket eden dolar, Pazartesi günü iki ayın yükseğine yakın seyretti.

Bununla birlikte Meir, “dolar tekrar düşmeye başlayacak zira faiz artırımı cephesi, en az 18 ay ila iki ay ortasında bir müddete açık” dedi.

Öbür yatırımcılar da düşüş eğiliminin sürmesini bekliyor.

OCBC bir yazıda, “altın, iki hafta evvelki satıştan toparlansa da 100 günlük hareketli ortalama düzeyinin altında süreç görmeye devam ediyor” dedi.

“Risk hissiyatı güçlenip piyasalar Fed’den sıkılaştırıcı para siyaseti şartları beklentisi içine girmeye devam ederken altının, düşüş eğilimini bu hafta da sürdürmesini bekliyoruz.”

Lakin piyasanın kimi kısımlarında optimistlik sürüyor.

Guardian Gold Australia iş geliştirme yöneticisi John Feeney, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “altın 1.775 dolar düzeyinde takviye bulmaya başlıyor… Fed’in daha şahin değişimi fiyatlanmış gözüktüğünden bu düşük fiyatlarda yatırımcıların altına tekrar döndüğünü görmeye başlıyoruz” dedi.

Başka değerli metallerden gümüş %0,4, paladyum %0,2 ve platin %0,1 düşüş yaşadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku