Dolar, istihdam raporu öncesinde bir ayın düşük düzeyinde

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü dolar düşüş gösterdi ve bir ayın düşük düzeyine yakın seyretti. Fed’in para siyaseti üzerinde muhtemel tesirinden ötürü ABD’nin aylık iş raporu merakla bekleniyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 5 Ağustos’tan beri birinci kere 92,153 puana düştükten sonra 92,210 puana geriledi.

USD/JPY %0,1 artarak 110,03 puan olurken GBP/USD %0,1 yükselişle 1,3836 ve {{5|AUD/USD%0,3 artışla 0,7422 oldu.

Fed ve bilhassa Lider Jerome Powell, bankanın harikulâde mali teşvikini azaltmaya başlamak için değerli şartlardan birinin, işgücü piyasasındaki toparlanma olduğunu söyledi.

Bu nedenle aylık istihdam raporu, Covid-19 olaylarındaki artışın işgücü piyasasının toparlanmasını olumsuz etkileyeceği telaşları ortasında yatırımcılar için ehemmiyet arz ediyor.

İşsizlik oranının %5,4’ten %5,2’ye düşmesi ile bir arada tarım dışı istihdamda Ağustos ayında 750.000 artış bekleniyor. Bu yeniden de Temmuz ayındaki 943.000 artışa nazaran düşüş olacak.

ADP özel dal istihdamı Ağustos ayında, 600.000 artış kestirimine kıyasla yalnızca 374.000 artış gösterdi. Perşembe günkü birinci işsizlik müracaatları da yalnızca ufak bir gelişme gösterdi.

Fed’in eski yetkililerinden Dennis Lockhart’ın söylediğine nazaran Fed, varlık alımlarını azaltmaya başladığını duyurmak için Kasım ayına kadar bekleyebilir. Bu da işgücü piyasası ve ekonomik büyümeye ait daha çok bilginin incelenmesine imkan tanıyacak.

Öte yandan EUR/USD %0,1 artışla 1,1877 oldu ve 4 Ağustos’tan beri görülen en yüksek düzey 1,1884 puandan pek uzaklaşmadı.

Euro, Euro bölge iktisadında büyüme işaretleri ve artan enflasyon baskıları sayesinde son anlarda yükseldi. Yıllık ÜFE Temmuz ayında %12,1’e çıktı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gelecek hafta toplanacak ve siyasetçiler, merkez bankasının mali teşvikini kademeli olarak azaltma konusunda hararetli bir tartışmaya girecek.

Nordea analistleri, “Fed’in, varlık azaltımını ECB’den evvel yapacağı artık kesin” dedi.

Çin’in Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi Ağustos ayında 46,7 ile küçülme bölgesine girdikten sonra USD/CNY 6,4582’ye yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku