Dolar, Jackson Hole öncesinde risk alımlarının artması ile düşüş yaşadı

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü dolar düşüş yaşadı. Borsalardaki artış, Fed’in Jackson Hole toplantısı öncesinde yatırımcıların daha riskli dövizlerde durum almasına yol açtı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 93,328 oldu.

EUR/USD %0,2 artışla 1,1715’e yükselirken USD/JPY %0,2 yükselişle 109,97 puandan alıcılandı. GBP/USD %0,3 artarak 1,3660 olurken AUD/USD %0,4 yükselerek 0,7158’den süreç gördü.

Cuma günü Wall Street’teki güçlü kapanış, tesirini sürdürdü ve Pazartesi günü Asya’da piyasalar yükseldi. Çin’de, Temmuz ayından beri birinci sefer bölgesel yeni bir olay raporlanmaması ile Avrupa da bu güçlü etkiyi takip ediyor.

Bununla birlikte Avrupa ve ABD’deki birçok anket, son hadiselerin akabinde büyümenin yavaşlayabileceğine işaret ettiğinden tekrar oluşan bu inanç kırılgan gözüküyor.

Japonya’nın fabrika aktivitesindeki büyüme Ağustos ayında yavaşlarken hizmet dalı de geçen yılın Mayıs ayından beri en süratli temposunda küçüldü.

Bu hafta en büyük ilgi, Fed’in 26 Ağustos’ta başlayacak olan yıllık Jackson Hole sempozyumunda olacak ve salgından ötürü online gerçekleşecek.

Bu toplantıda merkez bankasının, tahvil alım programını bu yıl azaltmaya başlayacağına işaret edilmesi beklense de FOMC’un tesirli üyelerinden Robert Kaplan, delta varyantı büyümeyi önemli oranda etkilediği takdirde azaltma lehine olan görüşünü gözden geçirebileceğini söyleyerek kuşku yarattı.

Nordea analistleri, “Fed tahvil alımlarını azaltmaya yaklaşıyor ve bu, Fed’in niceliksel genişleme-3 programını azalttığı 2013-2014 devrinde olduğu üzere güçlü bir USD senaryosunu destekleyebilir” dedi.

Bankanın maksadı artık “EUR/USD için 1,10 civarında ve daralma sürecinin başlaması ile birlikte hareketin büyük kısmının er ya da geç başlamasını bekliyor.”

Öte yandan USD/SEK %0,2 düşüşle 8,7887’ye geriledi. Pazar günü Stefan Lofven başbakanlıktan istifa ederek Kasım ayında ayrılacak ve onun yerine muhtemelen, mali tutumluluk lehinde olduğu düşünülen Maliye Bakanı Magdalena Andersson gelecek.

USD/ILS %0,1 düşüşle 3,2339’dan süreç gördü. İsrail Bankası para siyaseti komitesinin, Pazartesi günkü toplantı sonunda temel faizleri %0,1’de değiştirmeden bırakması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku