Dolar karşısında kıymet kaybeden euro 1,19 düzeyine geriledi

0

Investing.com –  2021’e 1,22 üzerinde başlayan EUR/USD yıl içi en yüksek seviyeyi 1,2350 ile Ocak ayı başında gördü, parite Şubat ve Mart ayında ABD 10 yıllık tahvil faizindeki süratli atak nedeniyle 1,17’ye kadar geriledi.

ABD’de yükselişe geçen enflasyonun planlanandan daha erken sıkılaşmaya neden olacağı beklentileriyle tahvil tarafındaki oynaklık ve ABD Dolar Endeksi’ndeki yükseliş paritede 1,17 düzeyine düşüşe neden oldu.

ABD cephesinde erken faiz artırımı fiyatlanırken ECB tarafında ise böylesi bir telaşın olmaması nedeniyle dolar olumlu fiyatlama paritede gerilemeye neden oldu. Aylık bazda yılın birinci üç ayını kayıpla geçiren parite Nisan ve Mayıs’taki yükselişiyle yıl içi kayıplarını sildi.

Haziran ayına baktığımızda;

Ayın birinci yarısında fiyat 1,2250-1,21 aralığında süreç gördü. 16 Haziran’daki FIMC toplantısında varlık alımlarının gündeme getirilmesi ve erken faiz artışı kestirimlerinin artmasıyla dolar global piyasalarda yükselişe geçti ve parite de 1,1845’e gerileyerek 6 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Ayın son süreç haftasına da düşüşle başlayan parite 1,19 tabanına geriledi ve bu ayki %2,5’lik paha kaybıyla yıl içi yararlarını da geri vermiş oldu. Paritede dolardaki harekete bağlı devam edecek düşüşlerde yıl içi taban düzey olan 1,17 değerli takviye olarak izleniyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku