Dolar, Powell’ın boğaları hayal kırıklığına uğratmasının akabinde toparlanarak yükseldi

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Fed lideri Jerome Powell, merkez bankasının politik sıkılaşması için hala vakit olduğunu tekrarlayan açıklamaları takiben düşüş yaşayan dolar, Çarşamba günü erken saatlerde yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 91,672’ye düştükten sonra %0,1 artışla 91,865’e yükseldi.

USD/JPY %0,2 artışla 110,8, EUR/USD %0,2 düşüşle 1,919 oldu. Geçen haftanın sonunda 1,18470 dolara kadar geriledi. GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3931’e düşerken AUD/USD %0,1 azalarak 0,7545’ten alıcılandı.

Powell Salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada evvelki çerçevesine sadık kaldı. İktisatta sın vakitlerde görülen fiyat artışlarının, beklenenden fazla olduğunu kabul etti fakat fiyatların düşeceğini yineledi. İşgücü piyasasının görünümü konusunda da tekrar optimist konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi önünde konuşan Powell, “enflasyondaki muhtemel artıştan korktuğumuz için faizleri önden artırmayacağız. Gerçek bir enflasyon yahut dengesizlik görmeyi bekleyeceğiz” dedi.

Öte yandan New York Fed lideri John Williams, Salı günü Bloomberg TV ile yaptığı bir röportajda faiz artışını tartışmak için hala vakit olduğunu söyledi.

Bu açıklamalar Fed’in para siyaseti sıkılaştırma takvimini hakikaten daha net hale getirmedi ve son Fed toplantısındaki şahin tonu düşününce erken bir aksiyon almaya yöneleceğini bekleyen kimi dolar boğalarını hayal kırıklığına uğrattı. Dolar boğaları için tek teselli, Fed’in politikayı sıkılaştırmaya başlamak için bir ön şart haline getirdiği toparlanmadaki “önemli ilerlemenin” bu yıl ulaşılabilir olduğunu söyleyen San Francisco Fed Lideri Mary Daly’den geldi.

Dolar endeksi geçen hafta %1,9 artış göstererek Mart 2000’den beri gördüğü en büyük haftalık artışı yaşadı fakat bu artışların üçte birini kaybetti.

Çarşamba günü Fed konuşmaları sürüyor. Gün içerisinde FOMC üyeleri Michelle Bowman, Eric Rosengren ve Raphael Bostic konuşma yapacak.

Çarşamba günü paylaşılacak bilgiler ortasında Mayıs ayı yeni konut satışları ve Haziran ayı imalat PMI bilgileri var fakat Cuma günkü ÜFE sayıları da merakla bekleniyor.

Öte yandan EUR/HUF %0,1 artışla 350,33’e yükseldi ve USD/HUF %0,3 yükselerek 293,86’dan süreç gördü. Macaristan Ulusal Bankası, enflasyon baskıları ile uğraş etmek için baz faizini 30 bp artırarak %0,9’a yükseltti ve Covid-19 sonrası faizleri artıran birinci AB bankası oldu.

Çek ulusal Bankası’nın da Çarşamba günü birebir yolu izlemesi bekleniyor. Analistler, komşusu üzere enflasyonla uğraş içinde merkez bankasının gösterge faizinde 50 bp artış bekliyor.

EUR/CZK %0,1 artışla 25,504 ve USD/CZK %0,1 yükselerek 21,369’a ulaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku