Dolar, riskten kaçınmanın artmasının da yardımıyla yükseldi

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesindeki temkinli duruş, global büyümeye ait kaygılar ve daha yüksek Hazine getirileri sayesinde yüksek süreç gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,635 oldu.

USD/JPY %0,2 artışla 110,44, EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1833 ve GBP/USD %0,2 kayıpla 1,3760 oldu. Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA), tahvil alım programını Şubat ayına kadar uzatma kararının akabinde AUD/USD %0,2 kıymet kaybederek 0,7370’e geriledi.

10 yıllık Hazine getirileri Çarşamba günü, Temmuz ortasından beri gördüğü en yüksek düzey olan %1,37 puanda süreç gördü ve bu da doları destekledi.

Cuma günü hayal kırıklığı yaratan ve yüksek enflasyona karşın Fed’in, varlık alım programını azaltma kararını erteleyeceğini gösteren iş raporu sonrasında getiriler yükseldi.

Zayıf rapor, artan Covid-19 olaylarının ikinci yarıda ABD ekonomisindeki büyümeye pürüz olacağı dehşetlerini artırdı. ABD geçen hafta yaklaşık 650.000 vefat ile 40 milyon üzerinde olay kaydetti. Goldman Sachs GS bu haftanın başında ABD’nin GSYİH büyümesi için amacını, %6,2’den %5,7’ye çekti.

Temkinliliği artıran öteki gelişme, mali teşviki azaltma mümkünlüğünün daha yüksek sesle lisana getirilmesi ile ECB toplantısında olacak.

Nordea analistleri, “salgın periyodundaki tahvil alımlarını bitirme daveti yapmanın vakti değil lakin biz, ECB’nin bu toplantıda tahvil alım temposunu yavaşlatma kararı vereceğini düşünüyoruz1 dedi. “Finans piyasaları bu türlü bir adımı, biraz şahin bir eğilim olarak yorumlayabilir.”

Perşembe günkü toplantı öncesinde Çarşamba günü yapılacak iki toplantı daha var: Kanada (BOC) ve Polonya Merkez Bankaları’nın toplantıları.

BoC’un, bu toplantıda para siyasetinde değişiklik yapması beklenmiyor; bilhassa de ikinci çeyrek GSYH bilgilerinin yarattığı hüsranın akabinde. Polonya bankasının ise gösterge faizini %0,1 ile rekor düzeyde tutmaya devam etmesi bekleniyor fakat AB’nin en yüksek enflasyon oranı, faizleri artırma konusunda bankaya baskı yaratıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku