Dolar, tarım dışı istihdam raporu öncesinde düşüş yaşadı

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü iki haftanın düşük düzeyine gerileyerek Fed lideri Jerome Powell’ın güvercin konuşmasının yarattığı zayıflığı sürdürdü. Gözler Cuma günkü istihdam raporunda.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 92,472’ye geriledi.

USD/JPY %0,3 artışla 1,1829’a yükselirken EUR/USD %0,1 düşüşle 109,82 oldu. GBP/USD %0,3 artarak 1,3799’a yükseldi, AUD/USD ise %0,6 kazanarak 0,7338’den alıcılandı.

ABD dövizi hala Powell’ın konuşmasının yarattığı tesirden mustarip. Fed Lideri Powell, Cuma günkü konuşmasında merkez bankasının, varlık alımlarının azaltmayı planladığı vakte ait net bir çizelge sunmayarak piyasayı şaşırttı.

Nordea analistleri, “FOMC’un en şahin tarafı, Jackson Hole’e konut sahipliği yapan Esther George da dahil olmak üzere son haftalarda oldukça ses çıkardı lakin yeniden de FOMC, Eylül toplantısında daralmanın nasıl ele alınacağına dair bir fikir birliği/çoğunluk görüşü oluşturmuş üzere görünmüyor” dedi.

Genel risk hissiyatını destekleyen başka gelişme, ABD ordusunun Afganistan’daki varlığını resmi olarak sona erdirmiş olması oldu. Lider Joe Biden’in planladığı tarihe uygun olarak son uçak da Kabil havalimanından, daha fazla ziyan görmeden ayrıldı.

İlgi artık Cuma günkü tarım dışı istihdam raporunda. Merkez bankasının varlık alımlarını azaltma niyetinde bilhassa işgücü piyasasındaki toparlanma değerli bir rol oynuyor.

Zayıf iş raporu, Kasım ayında bir ön duyuru ve Aralık ayında resmi bir karar durumunu güçlendirebilir.

Öte yandan USD/CNY %0,1 düşüşle 6,4619’a gerileyerek Cuma günü gördüğü üç haftanın düşük düzeyi 6,4595’ten pek uzaklaşmadı. Yuan büyük oranda hüsran yaratan iktisat datalarının tesirini yaşadı.

İmalat PMI verisi geçen ay gördüğü 50,4 puandan 50,1 puana gerileyerek fabrika aktivitesindeki büyümenin yavaşladığını gösterdi. Ağustos ayı tarım dışı PMI okuması ise 2020 Şubat ayından beri gördüğü en düşük düzey olan 47,5 puana indi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku