Dolar/TL 5 günlük yükselişin akabinde bugün 8,60’ın altına indi

0

Investing.com –  Geçtiğimiz haftayı istihdam tesiriyle kapatan piyasalarda dün de istihdamın havası devam etti, bugün ise ABD Dolar Endeksi 93,0 düzeyine çıkarak son iki haftanın tepesini gören dolar, gelişen ülke paraları karşısında geriliyor.

Geçtiğimiz hafta risk iştahının azalması ve dolardaki yükseliş ile haftayı kayıpla kapatan gelişen ülke paraları bugün sonlu bir toparlama gösteriyor. Günlük bazda en uygun seyir TL’de görülürken wone ve zar ise negatif ayrışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz konusunda tekrar açıklamalarda bulunması ve enflasyonun da yükselmesine rağmen merkezin faiz artırımı yapmayacağı beklentisi USD/TRY kurunun tekrar 8ü60’lı düzeylere çıkmasına neden oldu. Doların da istihdam verisiyle güçlenmesiyle 8,67’ye çıkan kur, bugün 8,60’ın altını gördü. Kurdaki düşüşte GOP’lardaki seyir ve yaklaşan PPK toplantısının tesiri var. Piyasalar, faiz artırmayan merkez bankasının siyasi talebe rağmen faizi sabit tutmasını bekliyor.

Bu yılın birinci yarısında %17 primlenen kur, Temmuz ayında bir ölçü gerilese de bu ay tekrar yükselişe geçti ve yıllık bazda TL, %15 kayıpla en çok paha kaybeden ikinci gelişen ülke parası oldu.

PPK öncesi yatırımcıların beklemede olması ve GOP’lardaki optimistlikle gerileyen kurda 8,48-8,50 aralığı dayanak, 8,74 düzeyi ise direnç olarak takip ediliyor.

Dolar kuru Haziran ayında 8,80’i aşarak tarihi tepe yapmıştı.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku