Dolar/TL 8,40’a gerileyerek son iki haftanın en düşük düzeyini gördü

0

Investing.com –  Ağustos ayı başında yükselen USD/TRY kuru, 11 Ağustos’ta 8,69’a yaklaşarak son bir ayın en yüksek düzeyini gördü. Kurdaki yükselişte hem TCMB’ye faiz indirimi konusunda yapılan baskı hem de doların global piyasalarda yükselmesi tesirli oldu.

ABD’de istihdamın son ayda beklentileri aşmasına rağmen ÜFE ve TÜFE’de ise yavaşlama sinyali verilmesiyle piyasalar Fed’in ön görüsünü daha fazla fiyatlamaya başladı. Bu türlü olunca dolardaki gerilemeyle pay ve emtiada yükseliş oldu.

Yurt içinde ise TCMB, faiz indirim isteğine rağmen 5. Ayda da faizi%19’da sabit tuttu ve enflasyon üzeri faiz siyasetinin devam edeceğini açıkladı. Merkezin kararı da TL’yi destekledi ve hem iç hem dış gelişmelerin tesiriyle düşüşe geçen kur, bugün 8,40 ile son iki haftanın taban düzeyine indi.

Günlük bazda düşüşüne 4. günde de devam eden kur bu ayki karlarını da sildi. Ay başında test edilen 8,2850 kurdaki düşüşte takip edilen birinci takviye pozisyonunda.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku