Dolar/TL bugün 8,60 yakınında dar bantta süreç görüyor

0

Investing.com –  TCMB Lideri Ağbal’ın vazifeden alınması sonrası %10 bedel kaybeden Türk lirası, geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin yüksek olduğunu ve indirilmesi gerektiğini söylemesiyle tarihi düşük seviyeyi gördü.

Bu haftaya 8,65 düzeyi üzerinde başlayan USD/TRY kuru dün 8,5750’ye geriledi. Kur bugün de bu düzeye inmesinin akabinde 8,60 yakınında süreç görüyor. Aylık bazda %1,5 primli süreç gören kurun sene başı getirisi ise %15.

ABD’de enflasyondaki yükselişin Mayıs ayında da devam etmesi beklenirken Maliye Bakanı Yellen’ın biraz daha yüksek faizin uygun olacağını açıklamasıyla gözler hem enflasyon verisine hem de Fed’e çevrildi. Varlık alımlarının azaltılmasının gündeme gelmesine ihtimal verilen bu ayki FOMC toplantısı öncesi enflasyondaki yükseliş oranı takip edilecek.

Tahvil tarafında hareket görülmediği bu hafta dolar ise hudutlu müspet süreç görüyor. Gelişen ülke paralarından bugün ruble, peso ve ringit dolar karşısında yükselirken zloti, baht ve wone ise hafif düşüş yaşıyor. TL ise açılış düzeyi yakınında süreç görüyor.

Cuma günü 10,61 düzeyinden bir ölçü gerileyen EUR/TRY bugün 10,44’e gerilemesinin akabinde son saatte 10,47’den süreç görüyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku