Dolar/TL, istihdam öncesi yurt içi enflasyon verisiyle yükselişe geçti

0

Investing.com –  Global piyasalar ABD’den gelecek tarım dışı istihdam verisini beklerken yurt içinde ise enflasyon sayıları takip edildi. TÜFE %19’u aşarak Nisan 2019 sonrası en yüksek seviyeyi görürken ÜFE ise %45’i aşarak rekor tazeledi. TCMB’nin enflasyon üzeri faiz siyaseti uygulanacak, açıklamasının akabinde bu ay gerçek olarak eksiye inen faizde nasıl bir yol izleneceği merakla beklenirken siyasi baskı nedeniyle faiz artırımı mümkünlüğü şimdilik zayıf görülüyor.

İstihdam öncesi yurt içi enflasyon verisinin beklentilerden yüksek gelmesi nedeniyle TL, bugün günün birinci yarısında gelişen ülke paralarından negatif ayrışıyor. dolar kuru %1’e yakın primle 8,35’e yükseldi. ABD’de istihdamın yüksek gelmesi ve Fed’in para siyasetine dair beklentilerin kuvvetlenmesi dolar güçlenmesini sağlayabilir, bu muhtemellikte dolar kurunda da gün içi yükseliş devam edebilir. Epeyce kıymetli görülen istihdam verisindeki zayıflık durumunda ise dolar kurunun gün içi yükseliş hareketi hudutlu kalabilir.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku