Dolar/TL kuru 8,65 üzerinde süreç görüyor

0

Investing.com –  Dün gerçekleşen Para Siyaseti Şurası toplantısında TCMB, %19 olan siyaset faizini sabit tutarken “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu iddia patikasındaki besbelli düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.” sözüne yer verdi. Mayıs toplantı metniyle kıyaslandığında çok besbelli bir söz değişikliğinin olmadığı son toplantı TL varlıklarda da oynaklık yaratmadı.

PPK öncesinde Fed’in varlık alımlarının konuşulmasını gündeme alması ve noktasal grafikte 2023 için iki faiz artışının ön görülmesiyle birlikte enflasyon başta olmak üzere göstergelerin de üst istikametli revize edilmesi doları güçlendirdi. ABD Dolar Endeksi bu hafta 92,0 düzeyine çıkarak 13 Nisan sonrası en yüksek seviyeyi görürken gelişen ülke paralarında da gerileme oldu. USD/TRY kuru dün 8,74 düzeyine yaklaşarak 6 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Kur bugün 8,65’ten süreç görürken EUR/TRY de 10,32’den süreç görüyor.

Haftanın son süreç gününde kıymetli data akışı yok ve endeksler tarafında Fed sonrası satışın akabinde bugün toparlanma var. BİST 100 de dört günlük düşüşünün akabinde bugün 1.418 puandan hafif alıcılı fiyatlanıyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku