Dolar/TL kuru haftaya düşüşle başladı

0

Investing.com – Temmuz ayında pandemi devrinin en süratli artışını gösteren tarım dışı istihdam, Ağustos ayında beklentilerin çok altında kaldı. Fed’in para siyasetinde istihdamı öncü olarak görmesi nedeniyle piyasalarda istihdam verisinin tesiri de yükseldi ve zayıf bilgi, Fed’in yavaş adım atacağı beklentisini kuvvetlendirdi.

Fed Lideri Powell’ın açıklamalarının akabinde istihdamın da düşük gelmesiyle birlikte ABD Dolar Endeksi, son bir ayın en düşük düzeyine geriledi ve artan risk iştahıyla bir arada gelişen ülke paraları da yükselmeye devam etti.

Ayın yeni süreç haftasının birinci gününde dolar göstergesi, 92,30 düzeyine sonlu yükseliş gösterirken majör paralarda da dolar karşısında hudutlu geri çekilme var, ama gelişen ülke paralarında ise ruble hariç tamamı bugün yükselişte.

Ağustos ayını yükselişle kapatan Türk lirası, Eylül’ün birinci haftasında dolar karşısında %1’e yakın primli süreç görüyor ve kur, Temmuz- Ağustos’taki kaybıyla sene başındaki %15’lik getirisini %11’e düşürdü.

Türk lirası, bu yıl dolar karşısında en çok bedel kaybeden para üniteleri ortasında yer alıyor, yurt içinde para siyasetine dair belirsizlik nedeniyle negatif ayrışan TL, TCMB’nin faiz indirimi baskısına rağmen Nisan ayından itibaren faizi %19’da muhafazasına olumlu reaksiyon verdi. Son açıklanan enflasyon oranının faizi aşması ve orta vadeli iktisat planında da yıl sonu enflasyon varsayımının TCMB iddiasından yüksek olması nedeniyle merkezin sıkı para siyasetine yakın vadede devam etmesi bekleniyor.

Global tarafta risk iştahının yüksek olması, doların evvelki haftalara nazaran zayıflaması ve GOP’lara talep olmasına ek olarak yurt içinde de siyasi-ekonomik tansiyonun düşük olması TL’yi destekliyor.

Geçen haftayı 8,30 düzeyinde tamamlayan USD/TRY kuru bugün 8,27’nin altını test ederek Mayıs sonrası en düşük düzeylerde süreç görüyor. EUR/TRY ise bugün 9,82-9,80 aralığında süreç görüyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku