Dolar/TL kurundaki yükseliş devam ediyor

0

Investing.com –  Dolar göstergesinin son bir haftalık kayıplarını silerek tekrar 93,0 düzeyine yaklaşmasıyla piyasalarda dolar baskısı da arttı, lakin TL bu hafta dolar karşısında en çok gerileyen gelişen ülke parası oldu. USD/TRY kuru dün %2’ye yakın yükselişle 8,48’e çıkarken bugün de 8,5160’a çıktı ve 20 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

TCMB Lideri Kavcıoğlu, dün Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada birçok merkez bankasının para siyasetinde çekirdek enflasyonu baz aldığını belirterek TCMB’nin de çekirdek TÜFE’yi dikkate alacağını belirtti. Bu açıklama hem merkezin %19’u aşan TÜFE’yi değil %16,76 olan çekirdek TÜFE üzerinden siyaset belirleyeceği hem de en yakın vakitte faiz indirimine gideceği beklentisini artırdı. Bu türlü olunca TL de paha kaybetti ve kur yine 8,50’li düzeylere yükseldi.

Bu ayki PPK toplantısı öncesinde yapılan bu açıklamanın akabinde faizin bu ay da sabit bırakılması bekleniyor.

Yurt içi seansın birinci saatinde dolar kuru 8,50 üzerinde euro kuru 10,05 üzerinde 16 Ağustos sonrası en yüksek düzeyde süreç görüyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku