Dolar/TL kurunu etkileyecek iki değerli bilgi

0

Investing.com –  Düşüşüne 4. haftada da devam eden USD/TRY kuru bugün başında 8,2655’e gerileyerek 11 Haziran sonrası taban seviyeyi gördü.

Global piyasalarda risk iştahının yüksek olması, Fed Lideri Powell’ın faiz artırımında sabırsız davranmayacaklarını açıklaması ve son açıklanan bilgilerin ekonomik aktivitelerin arttığını göstermesiyle dünya borsalarındaki optimistlik devam ediyor. Lakin yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin sürpriz yaparak beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda dolarda görülecek kuvvetlenme endekslerde satışa neden olabilir. Bilgi öncesi bugün süreçlerin daha sakin ilerlemesi beklenirken para ünitelerinde de bugün data öncesi hafif satıcılı bir seyir var.

Bugün günün birinci yarısında 8,2655’e gerileyen dolar kuru son saatte 8,29’dan süreç görüyor ve haftalık bazda %1’e yakın negatif tarafta fiyatlanıyor.

Dolar kurundaki fiyatlamada tarım dışı istihdam kadar yarın açıklanacak yurt içi enflasyon verisi de son derece kıymetli. Beklenti enflasyonun son ayda bir ölçü gerilemesi tarafında olurken dün açıklanan İstanbul enflasyonundaki artış öncü gösterge olarak düşüşün zayıf olduğuna işaret ediyor. %19 faize yakın enflasyon merkezin sıkı para siyasetine devam etmesi manasına geliyor.

Dolar kurunda yakında takip edilen 8,35 dayanağı altında düşüşlerin devam etmesi durumunda 8,15-8,0 aralığı görülebilir. Lakin bunun için global iyimserliğe ek olarak enflasyonun yükselmemesi ve ÜFE’de gerileme olması gerekiyor, zira ÜFE’de devam edecek yükseliş ve artan makas, gecikmeli de olsa fiyat artışı manasına geliyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku