Dolar tutanaklar sonrası 9 ayın zirvesini gördü

0

Fed politika yapıcıları tarafından yapılan açıklamaların toplantı tutanaklarıyla tasdik edilmesinden sonra doların en fazla işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi 9 ayın zirvesini gördü.

Türk lirası da tutanaklar sonrasında perşembe günü dolar karşısında yüzde 0,5’ten fazla değer kaybetti.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizleri de tutanaklar sonrasında başlayacağına işaret etmesiyle gün içinde 3 baz puan düşerek yüzde 1,22’ye geriledi.

Altın fiyatları da perşembe günü geriledikten sonra yeniden yükselişe geçerek 1.788 dolara kadar ilerledi. Kısa vadede altın için varlık alımı azaltımı riskinin düşmesi fiyatların yükselmesinde etkili olurken uzun vadede para politikasının sıkılaşması ve faizlerin artması altın fiyatları üzerinde baskı yaratabilir.

Tutanaklarda teşviklerin geri çekilmesi mesajları dikkat çekti

Fed’in Temmuz toplantı tutanaklarında varlık alım azaltımı eğilimi gözlense de bunun ne zaman ve hangi hızda yapılacağına dair işaret yer almadı.

Tutanaklara göre bazı yetkililer ekonomik koşulların önümüzdeki aylarda varlık alım azaltımını gerektireceğini düşünüyor. Diğer üyeler ise azaltıma gelecek yıl başlamanın uygun olduğunu, bu durumda tapering kararının aralık ayında alınması gerektiğini belirtiyor.

Ayrışma ise daha çok işgücü piyasası gelişmelerinden kaynaklanıyor. Fed üyeleri arasında enflasyon hedeflerine ulaşıldığı yönünde genel kanı bulunsa da işgücü piyasalarında daha fazla iyileşme görülmesini isteyen üyeler teşviklerin geri çekilmesinde zamanlamanın ötelenmesini istiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku