Dolar, üç haftanın düşük düzeyine geriledi, gözler istihdam raporunda

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar yükseldi lakin Çin ve Euro bölgesinden gelen zayıf iktisat datalarından sonra üç haftanın en düşük noktasına yakın kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,745’e yükseldi. Salı günü 6 Ağustos’tan beri birinci defa 92,395 puana geriledi.

EUR/USD, evvelki seansta 5 Ağustos’tan beri gördüğü en yüksek düzey olan 1,1845’e ulaştıktan sonra %0,1 düşüşle 1,1799’a geriledi. USD/JPY %0,2 artışla 110,22 olurken GBP/USD 1,3757’ye yükseldi. Riske hassas AUD/USD ikilisi ise %0,2 artarak 0,7330’dan süreç gördü.

Çin’in Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi Ağustos ayında 49,2 puana düşerek 2020 nisan ayından beri birinci defa küçülme bölgesine girdi. Rapor, Çin’in, yeni virüs dalgasını denetim altına almak için geçen ay katı önlemler uygulamasının akabinde ülkedeki büyüme ivmesinin yavaşladığına işaret ediyor. USD/CNY 6,4617’ye yükseldi.

İvmede yavaşlama işareti, Almanya’nın bilgilerinde de görülüyordu. Temmuz ayında perakende satışlar, ay bazında %5,1 ile beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı. Buna karşın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Lider Yardımcısı Luis de Guindos ve siyasetçiler Robert Holzmann ve Klaas Knot’un optimist yorumları, ECB siyasetinin yıl sonuna gerçek biraz daha kısıtlayıcı hale gelme muhtemelliğine işaret etti.

Bununla birlikte akıllarda, ABD’nin Cuma günü yayınlanacak olan Ağustos ayı istihdam raporu var.

ING analistleri, “bu evrede Eylül ayında, alımların azaltılacağına dair yapılacak bir duyuru, büyük oranda bu haftanın ABD istihdam raporuna bağlı olacak” dedi. “Güçlü bir sayı daha, dolara bir nebze takviye verebilir.”

İstihdam raporunun Ağustos ayında yaklaşık 750.000 artış yaşandığını göstermesi bekleniyor. Bu güçlü bir sayı lakin yeniden de 943.000 büyüme gösteren bir evvelki aya nazaran bir düşüş olacak. ADP’nin özel dal istihdam raporu, TSİ 15.15’te paylaşılacak.

Cuma günü Fed Lideri Jerome Powell’ın konuşmaları dolara ziyan verdi. Powell, merkez bankasının bu yıl varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğine lakin yakın vakitte faizleri artırmaya başlama planı olmadığına işaret etti.

ING ekledi: “FOMC’da varlık azaltımı ve sıkılaşma ortasındaki bağı koparma eğilimi var ve 2022’deki bir faiz artırımı konusunda belirsizlik olduğunu düşünürsek (ki bizim ekonomistlerimizin bir kısmı hala bu türlü kestirim ediyor) bu durum en nihayetinde doları baskılayabilir.”

Amerikan dolarını baskılayan öteki şey, altı ayın düşük düzeyinde gelen Conference Board tüketici itimadı endeksi oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku