Dolar ve euro kurunda günlük yükseliş %1’i aştı

0

Investing.com –  Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası iktisat toplantısında konuşan TCMB Lideri Kavcıoğlu, öteki merkez bankalarını örnek göstererek para siyasetinde manşet yerine Çekirdek TÜFE’nin baz alındığını açıkladı ve TCMB’nin de para siyasetini bu göstergeye nazaran belirleyeceğinin sinyalini verdi.

Manşet enflasyon Ağustos’ta %19,25 ile Mayıs 2019 sonrası tepeye çıkarken güç, besin ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ve tütün eserleri ile altın hariç  kısmı kapsayan Çekirdek TÜFE ise Ağustos’ta %17,47’den %16,76’ya geriledi. Kavcıoğlu, yılın kalanında enflasyonda düşüş beklediklerini de belirtince piyasalarda yılın son çeyreğinde faiz indirimine gidileceği beklentisi arttı.

Çekirdek TÜFE’nin baz alınmasıyla bir arada TCMB, şu anda enflasyon üzeri faiz siyasetini da devam ettirmiş oluyor.

Dün doların global piyasalarda yükselmesiyle 8,35’e çıkan USD/TRY kuru, bugün Kavcıoğlu’nun açıklamalarının akabinde %1,5 primle 8,48’i aştı, EUR/TRY de 9,87’den 10,02’ye yükseldi.

Global piyasalarda dolar tesiriyle gelişen ülke paralarının gerilediği süreç gününde TL, TCMB’nin enflasyonda çekirdek kaleme geçiş yapmasıyla bugün negatif ayrışıyor. Kur son saatte 8,45’ten süreç görüyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku