Dolar yükseldi, Asya’daki olay sayıları artıyor

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar, Asya’daki Covid-19 olaylarında görülen artışla ilgili tasaların yardımıyla hafif artış yaşadı lakin istihdam raporu öncesinde artışlar hudutlu oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 91,963’e yükselerek 18 Haziran’da ulaştığı iki ayın yüksek düzeyi 92,408 puana çok yakın seyretti.

USD/JPY %0,1 düşüşle 110,57’ye geriledi ve geçen hafta ulaştığı yaklaşık 13 ayın yükseği olan 111,11 puana yakın süreç gördü. EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1913’e inerken GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3868’den alıcılandı. AUD/USD %0,2 artarak 0,7555’e ulaştı.

Salı günü inançlı liman dolar, Asya’nın birçok bölgesinde görülen Delta varyantı salgını ile yükseldi.

Avustralya pek çok kentini kapatırken Endonezya rekor düzeyde hadiselerle uğraşıyor, Malezya karantinayı uzatmaya hazırlanıyor ve Taylan yeni kısıtlamalar duyurdu.

Bununla birlikte Amerikan doları, ABD istihdam raporu öncesinde dar bir aralıkta süreç görmeye devam ediyor. Fed, ultra genişlemeci para siyasetlerini denetim altına almadan evvel işgücü piyasasında toparlanma olması gerektiğini bilhassa vurguluyor.

Bununla birlikte Cuma günkü istihdam bilgileri, bu hafta piyasanın temel odağı olacak. Ekonomistler, Mayıs ayındaki 559.000’e kıyasla Haziran ayında 675.000 iş artışı bekliyor.

Fakat ING analistleri, “ABD faiz eğrisini ve döviz piyasalarını bir defa daha sarsmak için muhtemelen bir milyona yakın bir iş sayısı gerekecek” dedi.

Rapor öncesinde ABD’nin Haziran ayı Conference Board tüketici itimadı endeksi yayınlanacak ve Mayıs ayında 117,2 puana düştükten sonra 119’a yükselmesi bekleniyor.

Öte yandan NZD/USD %0,1 artışla 0,7033’ten süreç gördü. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), hala takviyeye gereksinimi olsa da ülkedeki ekonomik faaliyetin salgın öncesi düzeylere dönmekte olduğunu söyledi.

Geçen ay banka, gelecek yıl için faiz artışına işaret ettikten sonra salgın sırasında benimsenen teşvik düzenlemelerini bitirme sinyali veren, gelişmiş ülkelerdeki birinci merkez bankası oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku