Dolar yükseldi, ECB toplantısı öncesinde euro stabil kaldı

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar, global toparlanmanın gücüyle ilgili tasalardan ötürü yükseldi. Euro ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde büyük oranda değişmedi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,730’a yükseldi.

USD/JPY %0,2 düşüşle 110,06 olurken EUR/USD 1,1815’e yükseldi. GBP/USD 1,3769 puanda sakin seyrederken AUD/USD %0,1 kayıpla 0,7359’dan alıcılandı.

Cuma günkü iş raporunun hüsrana uğratması ve Fed’in, tahvil alım programını azaltma kararını erteleyeceğine işaret etmesi ile dolar büyük ziyan gördü.

Bununla birlikte o vakitten beri hissiyat, daha çok riskten kaçınmaya döndü. Birçok Fed siyasetçisi, artan hadise sayıları ekonomik büyümede yavaşlamaya işaret etse bile ABD merkez bankasının bu yıl varlık alımlarını azaltma yolunda ilerlediğinin sinyalini verdi.

Perşembe günü Çin’in fabrika kapısı enflasyonu, Ağustos ayında 13 yılın yükseğini gördü. ÜFE, sert bir biçimde artan hammadde fiyatlarının tesiriyle Ağustos ayında geçen yıla nazaran %9,5 yükseldi.

Dünya genelinde artan enflasyon tabanında ECB, bölge ekonomisindeki toparlanmanın, tahvil alımlarını azaltmaya yetip yetmediğine karar vermek zorunda kalacak.

Merkez bankasının alımları azaltmak için bir tarih vereceğine lakin faiz artışları için hala vakit olduğu konusunda da piyasalara teminat vereceğine dair beklentiler gitgide artıyor.

ING analistleri, “ECB’nin verdiği iletinin bu stil beklentileri karşılamayacağını düşünüyoruz, bizce riskler, bugün zayıf bir EUR yönünde” dedi. “EUR/USD bu nedenle, elde ettiği son getirileri kaybetmeye ve 1,17-1,20 aralığının alt sonlarına gerçek gerilemeye devam edebilir.”

Öte yandan USD/TRY %0,5 artışla 8,4992’ye yükseldi. Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası lideri Şahap Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyonun para siyasetinin temel belirleyicisi olduğu istikametindeki açıklamalarının akabinde lira paha kaybetti.

ING, “temel ve çekirdek enflasyonun şu an farklılaşmaya başladığı düşünülürse …piyasa, vakitsiz – hatta 23 Eylül’deki TCMB toplantısında – bir genişleme siyasetine dönüşün gerçekleşebileceği konusunda biraz korkmuş görünüyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku