Dolar yükseldi, gözler enflasyon datalarında

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü yükseldi fakat ABD’nin kıymetli enflasyon verisi öncesinde faaliyet hudutlu olmaya devam ediyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 90,093’e yükselerek geçen ay gördüğü dört buçuk ayın düşük düzeyi olan 89,533’ten pek uzaklaşmadı.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2177’ye gerilese de Cuma günü gördüğü üç haftanın düşük düzeyi 1,2104’ün üzerinde kaldı. USD/JPY %0,2 artarak 109,48’e ulaştı. Japonya’nın GSYH’si, 2021’in birinci çeyreğinde yıllık %3,9 ve çeyreklik %1 küçüldü. GBP/USD %0,2 düşüşle 1,4150’ye gerilerken AUD/USD %0,1 kayıpla 0,7745’ten süreç gördü.

Cuma günü ABD’nin tarım dışı istihdam raporu, Nisan ayında 278.000 artış istikametinde revize edildikten sonra geçen ay 559.000 artış yaşandığını gösterdi. Beklentiler 650.000 artış istikametindeydi.

Beklenenden düşük gelen bu sayılar, Fed’in üzerindeki ultra genişlemeci siyasetleri dizginleme baskısını bir nebze azaltırken yüksek enflasyon düzeyleri ışığında kısa müddet içinde varlık alımlarını azaltmayı tartışmaya başlayacağı telaşları sürüyor.

Bu fikir, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın hafta sonu yaptığı açıklamalarla da pekiştirildi. Yellen, daha yüksek faiz oranları ile yüksek enflasyon düzeylerinin iktisat için uygun olacağını söyledi.

Bununla birlikte yatırımcılar, Perşembe günü yayınlanacak olan ve 15-16 Haziran Fed toplantısı öncesinde sunulacak büyük iktisat bilgileri ortasında yer alan TÜFE datalarını bekliyor.

ING analistleri soruyor: “hatırlayın, geçen ay daha düşük NFP üzerine dolar bir nebze talep görmüştü ve akabinde döviz ve faiz piyasaları, Nisan ayı için ABD TÜFE sayılarında artış beklemişti. Bu hafta yeniden birebiri olacak mı? Dolar ayıları, yıllık bazda %4,8-5,0 yakınında ve döngünün en yüksek okuması olabilecek temel TÜFE verisi ile yaşamaya devam edecek mi?”

Yatırımcıların radarında bir de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü açıklanacak siyaset kararı var. Lakin merkez bankasının ultra genişlemeci para siyasetinde değişim yapması beklenmiyor.

Euro bölgesi enflasyonu %2 düzeyinde, ECB’nin gayesinin biraz üzerinde lakin Atlantik genelinde görülen düzeylerden hayli uzak ve GSYH’nin yalnızca %4,3 büyüme göstermesi, kriz öncesi düzeylere lakin gelecek yıl ulaşması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku