Dolar yükseldi, gözler merkez bankası toplantılarında

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar yükseldi lakin geçen haftaki zayıf iş raporunun akabinde düşük düzeylere yakın kaldı. Artık ilgi hafta boyunca yapılacak merkez bankası toplantılarında.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 92,215 oldu.

USD/JPY %0,1 artarak 109,92 olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1865’e geriledi. Halifax’a nazaran İngiltere konut fiyat büyümesi Ağustos ayında, beş ayın en düşük okuması olan %7,1’e düştükten sonra GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3824’e indi.

Pazartesi günü ABD’deki tatil, döviz piyasalarındaki faaliyeti sınırladı lakin ABD’nin son iş raporunun hüsrana uğratarak Fed’in alımları azaltmaya başlama tarihin erteleme mümkünlüğünü artırması ile dolar, bir ayın en düşük düzeylerine yakın seyretti.

Artan Covid-19 enfeksiyonlarının bilhassa catering kesimine ziyan vermesiyle birlikte Ağustos ayında yalnızca 235.000 iş artışı yaşanmasının akabinde ING analistleri, “Fed’in 22 Eylül’deki toplantısında alımları azaltmaya başlayacağını duyurma mümkünlüğü azalmış görünüyor” dedi.

Artık ilgi ABD dışındaki siyaset kararlarında.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), tahvil alım programını temkinli bir biçimde azaltma kararı aldıktan sonra AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7416’ya geriledi.

Salı günü banka, tahvil alımlarını haftada 5 milyar Avustralya doları yerine 4 milyar A. doları (3 milyar dolar) olarak gerçekleştireceğini söyledi. Lakin olağanda Kasım ortasında tekrar kıymetlendirme planlarının akabinde, devam eden Covid-19 dalgasından ötürü bunu en az Şubat ortasına kadar sürdürecek.

Sırada ise Çarşamba günü kararını açıklayacak olan Kanada Bankası var. Merkez bankasının daha şahin olan bankalardan görülmesiyle Kanada doları üç haftanın en yükseğine yakın.

Enflasyonun son vakitlerde yirmi yılın yükseğini görmesi ile faiz artışı beklentileri ortasında Çarşamba günü Polonya Merkez Bankası da toplanıyor.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın ileteceği karar, muhtemelen bu haftanın öne çıkan gelişmesi olacak. Şahin üyeler, bankanın nakdî teşviki kademeli olarak azaltması konusunda sesini daha çok yükseltiyor.

Bu, idare kurulunun çoğunluğuna ilişkin bir görüş değil muhtemelen lakin Euro bölge enflasyonunun geçen hafta %3 ile 10 yılın yükseğine ulaşmasından sonra tartışma daha çok dillendirilebilir.

Son olarak Cuma günü de Rusya merkez bankası toplantısı olacak. Ülkede yıllık enflasyon beş yılın yükseğine çıktı. Banka, Temmuz toplantısında siyaset faizini 100 bp artırarak %6,5’a çıkarmıştı ve yeniden bir artırım bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku