Dolar yükseldi lakin enflasyon dataları öncesinde artışlar hudutlu oldu

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar artış yaşadı fakat yatırımcılar, ABD enflasyon bilgileri ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısını beklerken volatilite yüzünden artışlar sonlu oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1’den az artış yaşayarak 90,093’e yükseldi.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2178 olurken USD/JPY 109,47 puanda sakin seyretti. GBP/USD 1,4158 dolara dokunurken AUD/USD biraz düşüşle 0,7739’a geriledi.

Dolar geçen yılın birçoklarında düşüş eğilimindeydi lakin yatırımcılar artan enflasyon yüzünden Fed’in, ultra genişlemeci para siyasetlerini iddiasından daha çabuk dizginlemek zorunda kalacağı konusunda endişelenmeye başlıyor. Bu, faizlerde artışla sonuçlanıp Amerikan dolarını destekleyecektir.

Çarşamba günkü bilgiler, emtia fiyatlarındaki artışın tesiriyle Çin’in fabrika kapısı fiyatlarının mayıs ayında 2008’den beri gördüğü en yüksek düzeye yükseldiğini gösterdi. Fiyatlar, bir evvelki ay görülen %6,8 büyümeye nazaran yıllık bazda %9,0 artış gösterdi.

Arka arda üçüncü ay için de TÜFE artış göstererek mayıs ayında yıllık %1,3 büyüdü. Sonuç olarak yuan kıymet kazandı, USD/CNY %0,1 düşüşle 6,3953’e geriledi.

Bu, Perşembe günü yayınlanacak olan ABD TÜFE bilgilerine yer hazırlıyor.

Nordea analistleri, “çekirdek enflasyonun %4 civarında yahut biraz üzerinde olmasının yanında mayıs enflasyon raporunda büyük müspet sürprizin riskleri olduğunu görüyoruz. Piyasa hala süreksiz enflasyon kıssasını satın alıyor lakin ne vakte kadar” dedi.

Perşembe günü ayrıyeten Avrupa Merkez Bankası siyaset kararı açıklanacak. Atlantik’te görülen enflasyon oranları şimdi bölgede görülmediğinden merkez bankasının ultra genişlemeci siyasetlerinde değişiklik yapması beklenmiyor.

Bununla birlikte Euro, bankanın ekonomik iddialarında yaşanan değişikliklere yahut tahvil alım temposunun düşürülebileceğine dair rastgele bir işarete karşı hassas olabilir.

Hepsinden evvel ise Çarşamba günü Kanada Bankası toplantısı var.

Bu, nisan ayında muhtemel faiz artışı ve tahvil alımlarını azaltmak için programını hızlandırarak gelişmiş ekonomiler arsında genişlemeci siyasetinde geri adım atabileceğine işaret eden birinci banka oldu.

Majör bir değişim beklenmese de Kanada iktisadının tam toparlanmaya hakikat gelişmesi ile USD/CAD %0,1 düşüşle 1,2106’ya geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku