Dolar yükseldi lakin istihdam raporu sonrası hala bir ayın düşük düzeyi yakınlarında

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Pazartesi günü yükseldi lakin Cuma günü yayınlanan ABD istihdam raporunun hayal kırıklığına uğratması ve Fed’in mali teşviki erkenden azaltmaya başlayacağı beklentilerini zayıflatması ile bir ayın düşük düzeyine yakın seyretmeye devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Cuma günü 4 Ağustos’tan beri birinci defa 91,941 puana düştükten sonra %0,2 artışla 92,172’ye yükseldi. Pazartesi günü ABD piyasalarının tatil olması ile oynaklık hudutlu olabilir.

USD/JPY %0,1 artışla 109,80 olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1875’e geriledi ve GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3851’den süreç gördü.

Riske hassas AUD/USD %0,2 düşüşle 0,7440’a geriledi fakat 15 Temmuz’dan beri gördüğü en yüksek düzey olan 0,7477’ye yakın kaldı. Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü siyaset toplantısı düzenleyecek ve ülkede artan Covid-19 olayları sebebiyle azaltıma başlama kararı bilakis dönebilir.

Cuma günü yayınlanan ve beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam yüzünden dolar sert düşüş yaşadı.

Lider Jerome Powell, varlık alımlarını azaltmaya başlamak için işgücü piyasasındaki toparlanmayı ön şart olarak gösterdi lakin Ağustos ayında sırf 235.000 iş imkanı oluştu. Bu, yedi ayın en küçük artışı oldu ve bir evvelki ay görülen bir milyon üzerindeki büyümenin oldukça altında kaldı.

Nordea analistleri, “Eylül ayında başlayacak bir daraltma planı ya %100 bilgilere bağlı olacak ya da tartışmanın Kasım ayına ertelenmesi gerekecek” dedi.

Perşembe günü yayınlanacak olan haftalık işsizlik müracaatları, işgücü piyasasının gücünü ölçmek ismine yakından takip edilecek. Bunun yanında Temmuz bilgilerinin on yılın en büyük yıllık artışını göstermesinden sonra Cuma günkü ÜFE raporu da ilgi çekecek.

Öte yandan merkez bankasındaki şahin üyelerin, bankanın nakdî teşviki kademeli olarak azaltması konusunda sesini daha çok yükselttiği bir ortamda Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu hafta toplanacak.

Pazartesi günü paylaşılan Alman fabrika siparişleri raporu, Temmuz ayında aylık %3,4 artış gösterdi. Bu, bir evvelki aya nazaran ufak bir düşüş olsa da beklentilerin çok üzerinde geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku