Dolar yükselse de Jackson Hole öncesi bir haftanın düşük düzeyine yakın kaldı

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar artış yaşadı fakat Covid-19 olaylarında görülen artışın, global toparlanma sürecine çok büyük tesirinin olmayacağına dair itimat arttığından bir haftanın düşük düzeyine yakın seyretmeye devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,993’e yükseldi. Salı günü 17 Ağustos’tan beri birinci sefer 92,804 puana kadar geriledi.

EUR/USD, 1,1765 ile bir haftanın yükseğine tırmandıktan sonra %0,1 düşüşle 1,1743’e geriledi. USD/JPY %0,1 artışla 109,70 olurken GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3720’ye düştü. Riske hassas AUD/USD ikilisi ise Salı günü bir haftanın yükseğini gördükten sonra %0,2 düşüşle 0,7243’ten süreç gördü.

FDA, Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech’in Covid-19 aşısına tam onay verdikten sonra ABD’nin son hadise dalgasıyla baş edebileceğine olan inancın artması ile birlikte dolar, son birkaç gündür sıkıntı vakitler yaşıyor.

Öte yandan Çin’in en ağır limanındaki Meishan terminali, Covid-19 yüzünden iki haftalık kapanmanın akabinde Çarşamba günü tekrar açıldı. Bu gelişme de ülkenin koronavirüsü başarılı bir halde denetim altına alabildiğine olan itimadı artırdı.

Bu haftanın temel ilgi odağı ise Fed’in Jackson Hole Sempozyumu’nda olacak. Covid-19’un görünüme gölge düşürmesi ile Fed Lideri Jerome Powell’ın, merkez bankasının varlık alım programını azaltmaya başlama planına ait ipuçları vereceğine dair beklentiler azaldı.

ING analistleri, “bu hafta sarkaç risk istikametli hareket ediyor fakat biz, Powell’ın Cuma günkü konuşması öncesinde yatırımcıların doları daha da aşağı çekme konusunda isteksiz olacağını düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan Macaristan merkez bankasının birkaç ay içinde üçüncü kere faizleri artırmasının akabinde forint düşüş yaşadı. Banka, gösterge faizini 30 bp artırarak %1,5’e çıkardı. USD/HUF %0,2 artışla 296,53 ve EUR/HUF %0,1 yükselişle 348,14 oldu.

Macar siyasetçiler enflasyonun, nakdî düzlemde bankanın gayesi olan %3’e ulaşma yoluna girene kadar sıkılaşma döngüsünü sürdüreceğine işaret etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku