Dolardaki gerileme ile gümüş yükselirken ons altındaki baskı devam ediyor

0

Investing.com –  Gözler yarın ABD’den gelecek TÜFE verisine çevrilirken ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi1,48’e gerileyerek 7 Mayıs sonrası en düşük seviyeyi gördü. Hazine tahvili Mayıs’ta 1,47’ye gerilemesinin akabinde 12 Mayıs’ta son 13 yılın doruğuna çıkan enflasyonla birlikte 1,70’e yükselmişti, ancak bu yükseliş yerini yine 1,60’lı düzeylere bırakmıştı.

Yarın açıklanacak enflasyon öncesinde ABD Dolar Endeksi de 90,0 düzeyi altına geriledi ve bugün dolar, global piyasalarda düşüş yaşıyor. Dolardaki gerileme ile bugün gümüş %1’e yakın yükselirken onstaki sakinlik dikkat çekiyor.

Ay başında 1.916 dolara çıkarak 8 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gören ons altın 4 haftalık süratli atağının akabinde geçen haftayı düşüşle kapattı, değerli metal bu hafta ise 1.900 doları aşamıyor. Enflasyon öncesi baskı altında olan altında 1.930 dolar değerli direnç olarak görülürken geçen hafta test edilen 1.858 dolar ise en yakın dayanak olarak izleniyor.

Gümüşte ise yılın birinci yarısındaki kar %5,5 ve fiyat Şubat ayı başındaki süratli hareketinin akabinde yaşadığı yükselişlerde şimdi 28.0 dolar düzeyi üzerinde kalıcılık sağlayamıyor. Bugün 27.85 dolardan süreç gören fiyatta haftanın devamında yaşanacak mümkün geri çekilmelerde 26.0 dolar en yakın takviye olarak izleniyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku