Dört günlük düşüşüne orta veren dolar/TL tekrar 8,50’ye yükseldi

0

Investing.com –  5 aylık yükselişin akabinde Temmuz ayını sakin geçiren USD/TRY kuru, Ağustos ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için gerekli iletisi verdiğini açıklamasının akabinde 8,68’e yükseldi. Ayın devamında TCMB’nin faiz oranını sabit tutması ve TL’nin gerçek olarak enflasyon üzerinde bir pahaya sahip olması için sıkı para siyasetine devam edeceğini açıklaması ile kurdaki yükseliş durdu. Sonrasında global piyasalarda yükselen doların soluklanması ve risk iştahındaki artışa uyumlu düzgün performans gösteren TL ile birlikte kur dün 8,40’ın altını test etti.

Dün global piyasalarda artan hadise sayısı ve salgındaki yeni varyantlar nedeniyle yükselişler yerini satışa bıraktı ama TL varlıklar dün müspet ayrıştı. Bugün ise endeksler düne nazaran toparlar ve para üniteleri de düne nazaran dolar karşısında hudutlu yükseliş yaşarken TL negatif ayrışıyor.

Günün birinci yarısında tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında sonlu da olsa müspet fiyatlanırken TL, düne nazaran %0,70 düşüş yaşıyor. Kur bugün 8,50 düzeyini test ederek 4 günlük düşüşüne orta verdi ve aylık bazda yine olumlu tarafa geçti.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku