Döviz mevduatları son haftada da yükselmeye devam etti

0

Investing.com –  13 Ağustos ile biten süreç haftasında yurt içinde yaşayan hane halkı ve şirketler dahil toplam döviz mevduat hesapları 12 milyon dolar artarak 232 milyar 246 milyon dolara yükseldi.

Son haftada hane halkının mevduat hesapları 182 milyon dolar azalarak 144 milyar 352 milyon dolara gerilerken hukuksal şahısların mevduat hesapları ise 194 milyon dolar artarak 87 milyar 894 milyon dolara yükseldi. Pariteden arındırılmış döviz mevduatları ise son haftada 861 milyon dolar artış gösterdi.

Döviz mevduat hesaplarındaki değişimde hem döviz/TL çarpanındaki artış hem parite tesiri hem de talep tesirli oluyor. En kıymetli etken ise elbette talep, zira enflasyon nedeniyle faiz getirisinin olmaması, TL’nin döviz karşısında daima bedel kaybetmesi nedeniyle birikimler döviz olarak bedellendiriliyor.

TL mevduatlarda son haftadaki değişim şöyle:

6 Ağustos süreç haftasında 1 trilyon 701 milyar lira olan TL mevduatlar 38 milyar lira artışla 1 trilyon 739 milyar liraya yükseldi.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku