Dow 175 puan yükseldi, birinci işsizlik müracaatları açıklanacak

0

Muharrir: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsası Perşembe günü yüksek açılacak. Yatırımcılar, iktisat dataları öncesinde Fed yetkililerinin açıklamalarını sindirmeye çalışıyor.

Dow 175 puan artarken S&P 500 20 ve Nasdaq 100 80 puan yükseldi.

Çarşamba günü ana pay senedi endeksleri karışık kapattı. Dow Jones Industrial Average %0,2 düşerken S&P 500 %0,1 geriledi ve Nasdaq Composite %0,1 artışla yeni bir rekora ulaştı.

Lakin bu kayıplara karşın bu hafta endeksler yükseldi. Geçen haftaki şahin merkez bankası toplantısının akabinde Fed Lideri Jerome Powell, artan tüketici fiyatları ile ilgili tasaları kıymetsiz göstererek yatırımcıların sakinleşmesine yardımcı oldu.

Credit Suisse (SIX:CSGN) analistleri, bu yıl global iktisatta %5,9, ABD iktisadında ise %6,9 büyüme bekliyor.

Credit Suisse analisti Ray Farris, CNBC’de yaptığı açıklamada “önümüzdeki altı ay ile bir yıl içinde üstün performans sergileyecek olan varlık sınıfı olarak pay senetlerini görüyoruz” dedi. “Kazançlar yüksek eğilimlerini sürdürdükçe tarih bize pay senetlerinin yükselişe geçeceğini gösteriyor.”

Bugün birçok Fed yetkilisi daha niyetlerini açıklayacak. Bu isimler ortasında yer alan New York Fed lideri John Williams, Pazartesi günü yaptığı açıklamada varlık alımlarını azaltmaya başlamak için çok erken olduğunu söyledi.

Yarar cephesinde ise Darden Restaurants (NYSE:DRI), FedEx (NYSE:FDX) ve Nike (NYSE:NKE) bulunurken Fed gerilim testi sonuçları öncesinde bankacılık bölümü de yakın markajda olacak.

Ekonomik takvimde dikkat çekecek olan data, haftalık birinci işsizlik müracaatları olacak. 412.000’e yükselerek şaşırttıktan sonra 19 Haziran ile biten haftada 380.000’e düşmesi bekleniyor.

Ayrıyeten Birinci çeyrek için en son GSYH raporunun, ABD iktisadının birinci üç çeyrekte yıllık %6,4 büyüme gösterdiğini teyit etmesi beklenirken sağlam mal siparişlerinin, evvelki ay yaşadığı %1,3’lük düşüşün akabinde Mayıs ayında %2,8 artış gösterdiği düşünülüyor.

Ham petrol fiyatları Perşembe günü düşüş yaşadı. Öncesinde ise petrol, ABD ham petrol stoklarında beşinci haftada da yaşanan düşüş sayesinde büyük karlar elde etti.

Çarşamba günü 74,25 dolara kadar yükselen WTI %0,3 düşüşle 72,84 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 74,94 dolardan süreç gördü. Çarşamba günü 76 dolara kadar yükselmişti.

Güç Bilgilendirme Dairesi 18 Haziran ile biten haftada 7,6 milyon varil düşüş olduğunu raporladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku