Dünya Bankası, Bitcoin’e geçiş konusunda El Salvador’a yardımcı olamayacak

0

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak benimsemeye geçişi konusundaki yardım talebini reddetti.

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak kabul edilen bir para ünitesi olarak benimseme hareketini desteklememesinin nedenleri olarak Bitcoin‘in çevresel tesiri ve şeffaflığı ile ilgili sıkıntıları gösterdi. Husus ile ilgili olarak açıklama yapan Dünya Bankası sözcüsü, şu tabirlere yer verdi:

Fakat Dünya Bankası, El Salvador’a “para ünitesi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler” de dahil olmak üzere öteki hallerde yardımcı olabileceğini belirtti.

Dünya Bankasının yardım talebini ger çevirmesi kesimin önde gelen isimleri tarafından tenkitlere neden oldu. Örneğin Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano, “Dünya Bankası Bitcoin’den nasıl para kazanılacağını çözemedi ” açıklamasını yaptı.

Blockchain geliştirme firması Blockstream’in CSO’su ve Blockchain oyunu Infinite Fleet’in yaratıcısı Samson Mow ise haberlerden rahatsız olduğunu ve Dünya Bankasının eski haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm bu gelişmelerin yaşanmasına neden olan Lider Nayib Bukele’nin Bitcoin yasası, dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin savunucuları için çok fazla heyecan uyandırırken, tıpkı vakitte çok fazla tenkit de aldı. Bu kapsamda açıklama yapan ekonomist Steve Hanke, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak kullanmasının “ekonomiyi büsbütün çökertebileceğini” söyledi.

Milletlerarası Para Fonu (IMF) da El Salvador‘un Bitcoin’i kabul etmesi konusunda pek olumlu düşünmüyor. Hatta IMF bu durumun, ülke iktisadını desteklemek için 1 milyar dolarlık kredi müzakerelerini engelleyebileceğini bildirdi.

Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesine karşın El Salvador tekrar de bu mevzuda temkinli hareket etmeye çalışıyor. Çalışma ve Toplumsal Refah Bakanlığının çalışanların maaş ödemeleri için Bitcoin kullanma seçeneğini tartışmaya başladığı ile ilgili çıkan haberler üzerine açıklama yapan Bakan Rolando Castro, tüm bu savları reddetti ve “ücretler hakkında konuşmak için çok erken” olduğunu belirtti.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku