Dünya Bankası: “Global toparlanma güçlü lakin istikrarsız”

0

Dünya Bankası küresel iktisadın büyük ölçüde birkaç gelişmiş, büyük iktisadın güçlü toparlanmasına bağlı olarak 2021 yılında pandemiden evvelki 80 yılın en süratli büyümesini göstermesinin beklendiğini bildirdi.

2021 yılında global ekonomisin yüzde 5,6 büyüyeceğini kestirim eden Dünya Bankası, fakat çok sayıda gelişmekte ve kalkınmakta olan ekonomininCOVID-19 salgını ve artçı tesirleri ile gayret etmeye devam ettiğini ortamda güçlü toparlanmanın istikrarsız olduğunu da vurguladı.

Dünya Bankası bugün yayınladığı “Haziran 2021 Küresel Ekonomik Görünümler” raporunda, toparlanmaya karşın global GSYH’nın bu yılın sonunda hala pandemi öncesinin yüzde 2 civarında altında olacağını da öngördü. Kişi başına ulusal gelir kayıplarının gelişmekte ve kalkınmakta olan iktisatların üçte ikisinde 2022’ye kadar ortadan kalkmayacağını belirten Dünya Bankası, yoksulluğun azaltılması alanında sağlanmış olan ilerlemenin aşılamada geride kalan düşük gelirli ekonomilerde pandeminin tesirleri tarafından geri alınacağını da vurguladı.

Dünya Bankası Lideri David Malpass yaptığı değerlendirmede, “Global toparlanmadan memnuniyet yaratan işaretler gelse de, pandemi dünya genelinde kalkınmakta olan ülkelerdeki insanların üzerine yoksulluk ve eşitsizliği yıkmakta. Global olarak koordineli uğraşlar, aşı dağıtımının hızlandırılması ve borç rahatlatması bilhassa düşük gelirli ülkeler için zorunlu. Sıhhat krizi hafifledikçe, siyaset yapıcıların bir taraftan makroekonomik istikrarı korurken, öbür taraftan pandeminin kalıcı tesirlerini düzeltmeleri ve yeşil, güçlü ve kapsayıcı büyümeyi ateşlemeleri gerekecek.” diye konuştu.

“Haziran 2021 Küresel Ekonomik Görünümler” raporuna nazaran ABD iktisadının bu yıl yüzde 6,8 büyümesini bekleniyor. Gelişmekte olan piyasa ve kalkınmakta olan iktisatların bu yıl yüzde 6 büyümesini bekleyen Dünya Bankası, Çin dışarıda bırakıldığında ise bu kümede büyümenin yüzde4,4 civarında olacağını öngördü.

Gelişmekte olan piyasa ve kalkınmakta olan iktisatların 2022 yılında yüzde 4,7 büyüyeceğini kestirim eden Dünya Bankası, bu kazanımlara rağmen2022’de GSYH’nin hala pandemi öncesi projeksiyonların yüzde 4,1 altında kalacağını da belirtti.

Dünya Bankası, Nisan ayında yayınladığı Türkiye raporunda olduğu üzere bugünkü raporunda da Türk iktisadının 2021 yılında yüzde 5, 2022 yılında yüzde 4,5 ve 2023 yılında yüzde 4,5 büyüyeceği varsayımını sürdürdü

Düşük gelirli ekonomilerde bu yıl büyümenin son 20 yılın en yavaş olacağına işaret eden Dünya Bankası, 2021 yılında yüzde 2,9 olacağını kestirim ettiği büyümenin 2022’de yüzde 4,7’ye toparlanacağını, lakin 2022’de pandemi öncesi projeksiyonların yüzde 4,9 altında kalacağını da vurguladı.

– Foreks Haber Merkezi –

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku