ECB, Çin oyun kesimine tekrar saldırıyor, emtialar rekora koşmaya devam ediyor – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB), tahvil alım programını azaltacağını duyurabilir. Fed konuşmacıları, son iktisat datalarının zayıf olmasının, varlık alımlarını azaltma tarihini gelecek yıla ertelemeye yetmediğine işaret ediyor. Haftalık işsizlik müracaatları bu görüşü pekiştirebilir. Atlantik’in her iki kıtasında da borsalar gayret içinde. Çin, küçükler için oyun oynama mühletlerine yeni sonlar getirmeden evvel görüntü oyunu şirketleri üzerindeki baskıyı artırıyor. Nikel, alüminyum ve doğalgaz birçok yılın yüksek düzeylerini görürken emtia fiyatları rekor koşusunu sürdürüyor.

İşte 9 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ECB azaltıma başlayacak mı?

ECB, mali teşviki azaltmaya başlama konusunda Fed’den çabuk davranabilir.

ECB’nin idare kurulu, aylık alımları azaltıp azaltmayacağını TSİ 15.45’te açıklayacak. Lider Christine Lagarde, her zamanki üzere 45 dakika sonrasında basın toplantısı yapacak. ECB’nin niceliksel genişlemeyi azaltsa bile, uzun bir müddet için faiz oranlarını yükseltme talihinin çok az olduğunu yinelemesi bekleniyor.

Avrupa piyasaları karar öncesinde istikametini tayin etme uğraşı içinde. Stoxx 600 %0,4 düşerken hükümetin Salı günü yaptığı vergi artışı duyurusuna yönelik devam eden negatif tepki üzerine İngiltere piyasaları %1 üzerinde kayıp yaşadı.

2. Çin, oyun dalına karşı çabasında vites yükseltiyor

Çin oyun kesimi üzerindeki baskısını artırarak Tencent Holdings (OTC:TCEHY) ve NetEase (NASDAQ:NTES) paylarını alt üst etti. Güney Çin Sabah Postası (South China Morning Post) raporuna nazaran Çin, yetkililerin istenmeyen içeriğin kaldırılması ve oyun şirketlerinin “tek başına kâr peşinde koşmasından” vazgeçmesi üzere yeni talepler yayınladığı bir toplantının akabinde yeni oyun lansmanlarını askıya alacak.

Güneydoğu Asya’da oyun ve başka hizmetler sunan Tencent’ın desteklediği çoklu uygulama şirketi Sea, bir ihtimal uzak doğu bölgesinde bir fırsat algılayarak, 6 milyar doların üzerinde yeni öz sermaye ve borç artıracağını söyledi.

Öte yandan Alibaba (NYSE:BABA), yetkililerin, şirketin LinkDoc ünitesini ABD borsasında süreç görmekten men ettiği ve onu öteki alanlarda yeni bir özel finansman tipi aramaya zorladığı raporları üzerine bedel kaybetti.

3. Borsa kaybetmeye devam edecek; işsizlik müracaatları ile Fed konuşmaları bekleniyor

Son 24 saatte yapılan açıklamalar, Fed’in gelecek iki toplantısında da gerçekleşmeyeceğine işaret etse de Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı tarihin yaklaştığına dair farkındalığın gitgide artması ile ABD piyasaları kaybetmeye devam edecek.

New York Fed Lideri John Williams – bu yıl bölgesel Fed liderleri ortasında en güvercin olanlardan biri – Çarşamba günkü açıklamasında alımların bu yıl azaltılmaya başlayacağına inanmaya devam ettiğini söylerken Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de Perşembe günkü bir görüşmede benzeri şeyler söyledi.

Dow Jones 95 puan düşerken S&P 500 emsal ölçüde kayıp yaşadı ve Nasdaq 100 %0,2 geriledi.

ABD’de günün en büyük verisi, haftalık işsizlik müracaatları olacak. Çin’deki büyük paylara ek olarak ilgi çekebilecek isimler ortasında ikinci çeyrek sonuçları beklentileri hayli aşan Lululemon var.

4. Emtialar yanıyor

Para siyasetinde sıkılaşma tasaları artarken emtia piyasaları, bilhassa, salgının yol açtığı fiyat artışlarının düşünüldüğünden daha çok yükseleceğine ve ardından yaşanan teşvik sıkıntılarının da daha uzun süreceğine işaret ediyor.

Çin ÜFE okuması, Ağustos ayında yıllık %9,5’a yükseldi: ABD limanlarına rekor düzeyde yüksek navlun fiyatları ile altı çizilen bir düzey.

Perşembe günü baz metaller artmaya devam etti: nikel vadeli süreçleri %2,4 artışla yedi yılın yeni rekoruna yükselirken alüminyum %1,3 artışla 13 yılın yeni düzeyine çıktı. Çin’in bakır talebinin %10’una tekabül eden klima üreticilerinin, bakır yerine alüminyum ikame ettiği raporlanıyor. Çelik üretiminde kullanılan kok kömürünün global fiyatları da 300 doları gördü.

5. LNG’nin başı çektiği bir sıkışma üzerine doğalgaz 7 yılın yükseğinde

Henry Limanı’ndaki doğalgaz fiyatları, 2014 yılından beri birinci kere 5 doları gördü. Avrupa ve Asya piyasalarında görülen ani bir sıkışma ile sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatı için fiyatlar yükseldi.

Meksika Körfezi’ndeki üretimin yavaş yavaş toparlanması spot piyasayı sıkı tutmaya yardımcı olduğundan ham petrol fiyatları da yükseldi. Ida Kasırgası sonrası üretim platformları kapatıldığından beri kaybedilen toplam üretim, 20 milyon varile yaklaşıyor.

WTI %0,2 artışla 69,42 dolar olurken Brent %0,3 yükselerek 72,80 dolara ulaştı.

ABD hükümetinin haftalık stok bilgileri gün içinde paylaşılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku