Ekonomik inanç Haziran ayında hizmet, perakende ticaret ve inşaat bölümünde arttı

0

Investing.com – Hizmet, inşaat ve perakende kesimindeki yetkililerin yakın periyoda dair beklentilerini ölçen sektörel inanç endeksinde iş durumu, iş hacmi, stoklar, sipariş seviyesi, çalışan sayısı üzere başlıklardaki yeni durum ve ön görüler ölçülüyor.

TÜİK’in kesim yetkilileri ile yaptığı bu ankette Nisan ayında düşüş olmuştu, bugün açıklanan Mayıs raporuna nazaran; inanç endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat kesimlerinde yükseldi.

Mevsim tesirlerinden arındırılmış itimat endeksi Haziran ayında Mayıs ayına nazaran; hizmet bölümünde %6,2, perakende ticaret kesiminde %4,8 ve inşaat kesiminde %3,6 arttı.

Hizmet bölümü itimat endeksi 108,5 oldu

Mevsim tesirlerinden arındırılmış hizmet kesimi itimat endeksi Mayıs ayında 102,2 iken, Haziran ayında %6,2 oranında artarak 108,5 bedelini aldı. Hizmet kesiminde bir evvelki aya nazaran, son üç aylık devirde iş durumu alt endeksi %5,6 artarak 102,2 oldu. Son üç aylık periyotta hizmetlere olan talep alt endeksi %2,8 artarak 103,7 kıymetini aldı. Gelecek üç aylık periyotta hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise %9,7 artarak 119,6 oldu.

Perakende ticaret bölümü itimat endeksi 105,7 oldu

Mevsim tesirlerinden arındırılmış perakende ticaret kesimi itimat endeksi Haziran ayında %4,8 oranında artarak 105,7 bedelini aldı. Perakende ticaret kesiminde bir evvelki aya nazaran, son üç aylık periyotta iş hacmi satışlar alt endeksi %5,0 artarak 106,0 oldu. Mevcut mal stok düzeyi alt endeksi %1,5 azalarak 89,4 pahasını aldı. Gelecek üç aylık devirde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise %9,6 artarak 121,6 oldu.

İnşaat dalı inanç endeksi 82,4 oldu

Mevsim tesirlerinden arındırılmış inşaat kesimi itimat endeksi bir evvelki ayda 79,6 iken, Haziran ayında %3,6 oranında artarak 82,4 pahasını aldı. İnşaat dalında bir evvelki aya nazaran, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut seviyesi alt endeksi %2,3 artarak 76,3 oldu. Gelecek üç aylık devirde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %4,6 artarak 88,6 bedelini aldı.

İnşaat kesiminde Haziran ayında teşebbüslerin %53,1’i faaliyetleri kısıtlayan rastgele bir faktörün olmadığını, %46,9’u ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat bölümünde faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; “finansman sorunları” Mayıs ayında %24,2 iken Haziran ayında %26,7, “talep yetersizliği” Mayıs ayında %26,6 iken Haziran ayında %19,1 ve “diğer faktörler” Mayıs ayında %30,1 iken Haziran ayında %25,8 oldu.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku