Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Değerli Gelişme

0

Muharrir: Noreen Burke

Investing.com – ABD iktisat takvimi, tatil nedeniyle kısa olacak hafta için sakin: üretici fiyat enflasyonu sayıları en kıymetli bilgi olacak. Cuma günkü iş raporunda yaşanan büyük kayıptan sonra işsizlik müracaatları sayıları olağandan daha çok dikkat çekebilir. Ağustos ayı istihdam raporunun hayal kırıklığı yaratmasının akabinde Fed yetkililerinin açıklamaları da ilgi çekecek. Pay senedi piyasaları, iş raporunun kısa vadede azaltım olacağı argümanını baltalamasının akabinde takviye görmeye devam edebilir. Öbür yandan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu haftaki toplantıda teşviki azaltıp azaltmama konusunu tartışması bekleniyor. Çin ticaret ve enflasyon datalarını paylaşacak ve dünyanın iki numaralı ekonomisindeki toparlanmanın ivme kaybettiğini göstermesi bekleniyor.

Yeni haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:

1. ABD bilgileri

Cuma günü yayınlanacak olan Ağustos ayı ÜFE raporu, enflasyon baskısının nasıl olduğunu gösterecek. Süratli ekonomik toparlanmanın arz-talep ortasında dengesizlik yaratması ile Temmuz dataları on yılın en büyük yıllık artışını gösterdi.

Fed, daha yüksek fiyatların süreksiz olacağını belirtse de kalıcı fiyat baskılarının, Fed’in genişlemeci siyasetini beklenenden daha süratli bir halde değiştirmesine neden olabileceğine dair telaşlar var.

Cuma günü Çalışma Bakanlığı, iktisatta Ağustos ayında sadece 235.000 artış olduğunu raporladıktan sonra Perşembe günkü haftalık işsizlik müracaatları yakından takip edilecek. Ekonomistlerin iddiası 750.000 iş artışı olduğu tarafındaydı.

Cümbüş ve ağırlama bölümündeki işe alımlar, artan Covid-19 enfeksiyonları ortasında durdu. Fakat işsizlik oranı Temmuz ayında %5,4’ten 5.2% düştü ve Temmuz iş büyümesi, daha yüksek revize edilerek iktisadın temelde güçlü olduğuna işaret etti.

2. Fed konuşmaları

Piyasa iştirakçileri, Cuma günkü iş raporunun akabinde varlık alımlarının azaltılmasına dair yeni ipuçları için Fed yetkililerinin konuşmalarını takip edecek.

İşgücü piyasası Fed için değerli bir dönüm noktası olmaya devam ediyor. Lider Jerome Powell geçen hafta yaptığı açıklamada, merkez bankasının varlıkları azaltmaya başlaması için tam istihdama ulaşmanın ön şart olduğuna işaret etti.

Powell’a yakın olarak görülen New York Fed Lideri John Williams, Çarşamba günkü bir aktiflikte ekonomik görünümle ilgili konuşacak. Dallas Fed Lideri Robert Kaplan da Çarşamba günü konuşma yapacak.

Kaplan Perşembe günü tekrar konuşacak. Chicago Fed Lideri Charles Evans, Boston Fed Lideri Eric Rosengren ve Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari da Perşembe günü konuşma yapacak isimlerden.

3. Borsa

ABD piyasaları Pazartesi günü Emekçi Bayramı nedeniyle kapalı olacak ve faaliyet bu nedenle sakin olabilir.

Nasdaq Cuma gününü yeni bir dorukla bitirdi lakin öbür iki ana endeks, ekonomik toparlanmanın temposuna ait kaygıları artıran, beklenenden daha zayıf iş raporunun akabinde düşüş yaşadı. Rapor tıpkı vakitte bu ay için azaltım argümanını da zayıflattı.

Yatırımcılar, kişisel yatırımcıların bir devir çılgınca yöneldiği GameStop’un (NYSE:GME) çeyrek periyotluk sonuçlarını izliyor olacak.

4. ECB toplantısı

ECB, kimi şahin siyasetçilerin son enflasyon artışları nedeniyle salgın periyodunda başlayan teşvik programını yavaşlatmaya başlama davetlerine karşı Perşembe günü toplanıyor.

Euro bölgesindeki enflasyon, 3% ile 10 yılın yükseğine ulaştı. ECB, enflasyondaki artışın süreksiz olabileceğine işaret etse de kimi yetkililer farklı düşünüyor.

Piyasalar, Euro bölge enflasyonunun daha istikrarlı olma ve ECB’nin teşviki azaltma muhtemelliğine reaksiyon vermeye başlıyor.

5. Çin dataları

Pazartesi günü Çin, Ağustos ayına ilişkin ticaret bilgilerini paylaşacak. Çarşamba günü ise yeniden geçen aya ilişkin hem tüketici hem de üretici enflasyon sayıları paylaşılacak.

Ülke ekonomisindeki toparlanmanın, Delta varyantının yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlamalar nedeniyle ivme kaybettiğini gösteren son zayıf iktisat dataları sonrasında bu sayılar açıklanacak.

Cuma günkü özel bir ankete nazaran Çin’in hizmet kesimindeki faaliyeti, Ağustos ayında sert bir küçülme yaşadı. Emsal bir imalat anketi ise geçen ayki fabrika aktivitesinin yaklaşık bir buçuk yıl içinde birinci kere küçüldüğünü gösterdi.

Yaşanan bu yavaşlama, Pekin’in büyümeyi canlandırmak için daha çok takviye sunacağı beklentilerini artırdı.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku