Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Değerli Gelişme

0

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Enflasyon tehdidini ölçmeye çalışan yatırımcıların gözü, artan enflasyonun Fed’in teşvikleri azaltmasına yol açabileceği kaygıları ortasında Perşembe günkü ABD tüketici fiyatı datalarında olacak. Manşet paylar, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam edecek. Piyasalar ayrıyeten Lider Joe Biden’in 1,7 trilyon dolarlık altyapı planıyla ilgili gelişmeleri takip edecek. Teklif, bu yıl endüstriyel ve gereç dallarını destekledi bile. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü toplanacak ve teşviki azaltma konusunu konuşacak. İngiltere aylık GSYH sayılarını paylaşacak.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Enflasyon tehdidi

Tüm gözler Perşembe günü paylaşılacak olan TÜFE datalarında olacak. Geçen ay beklenenden daha güçlü enflasyon sayıları ile piyasalarda düşüş yaşanmıştı. Pek çok kişi, artan fiyat baskılarının Fed’i teşviki yakın vakitte azaltmaya başlamak zorunda bırakabileceğinden telaşlı.

Cuma günkü iş raporları iş artışı gösterirken fiyat büyümesi de ivme kazandı. Bu, yüksek enflasyonun süreksiz olmaktan fazla kalıcı olabileceği argümanını destekliyor.

Enflasyon okuması, 15-16 Haziran’daki Fed toplantısı öncesinde son majör bilgilerden biri ve Fed yetkilileri, toplantı öncesindeki hafta klasik yasak periyodunda olacak.

İktisat takviminde Perşembe günü birinci işsizlik müracaatları da olacak. Salgının başından beri birinci defa geçen hafta 400.000 altına düştü.

2. Manşet paylarda çılgınlık

Manşet paylarının (meme stocks) yabanî koşusu devam edecek üzere görünüyor. Geçen hafta AMC payları, Cuma günü yaşadığı %6’lık düşüşe karşın %80 üzerinde artış yaşadı.

Ocak ayında GameStop’ta görülen %1,600 artış ile birlikte başlayan olayın tekrar yaşanması ile AMC, Reddit’in WallStreetBets üzere pay senedi forumlarındaki ferdî yatırımcılar tarafından başlayan yeni alım dalgasının merkezinde.

Kısa müddet evvel iflasın eşiğinde olan AMC, Perşembe günü ikinci pay senedi arzını tamamladı ve Mayıs ortasından beri pay senedi fiyatında yaklaşık %400 artış yaşadı.

Fakat birden fazla analist, rallinin boyutunun AMC’nin temelleri ile uyuşmadığını ve yüksek değerlemelerin devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Refinitiv datalarına nazaran AMC’nin en büyük 20 hissedarı ortasında stok fonunu faal olarak yöneten kimse yok. Bu da kişisel yatırımcı görüşündeki değişimin, payların acilen batmasını yol açabilme riskine kapıyı aralıyor.

3. Altyapı muahedesi

Piyasa iştirakçileri, Lider Joe Biden’ın 1,7 trilyon dolarlık altyapı teklifi üzerine Washington’da Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ortasındaki müzakereleri yakından takip edecek.

Ulaşım Bakanı Pete Buttigieg, Beyaz Saray’ın, görüşmelerde ilerleme olması için kritik olarak gördüğü tarihin Pazartesi günü olduğunu söylemişti.

Altyapı harcamasına ait beklentiler, başta endüstriyel ve materyal kesimleri olmak üzere bu yıl bedel paylarını destekledi. Yılın başından beri her iki bölüm de %20 civarı kazanırken S&P 500 %12,5 yükseldi.

NFJ Investment Group’tan CIO John Mowrey’e nazaran bu büyük artışlar, harcama tasarısının gerçekleşmemesi durumunda pek çok endüstriyel ve materyal payını satışa karşı kırılgan hale getirebilir.

4. ECB ikilemi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü toplanıyor ve 2021-2022 büyüme öngörülerini paylaşacak.

Siyasetçiler acil durum teşvikleri ile Euro bölgesindeki toparlanma için ne kadar mühlet takviye vereceğini tartışacak. Bu, bölge ekonomisindeki toparlanmanın ne kadar güçlü olduğuna bağlı olacak bir karar.

Pek çok ECB siyasetçisinden duyduğumuz son güvercin yorumlar, erken sıkılaştırma risklerinin altını çizdi. ECB Lideri Christine Lagarde’dan, azaltım tartışmasının başladığına dair rastgele bir işaret, Euro bölgesi tahvil getirilerini yükseltip blok ekonomisindeki toparlanmanın altını oyabilir.

Oxford Economics’te Avrupa ekonomileri müdürü Angel Talavera, “toparlanma sürat kazanmaya başladıkça ECB de uygun finansal şartları müdafaa ve salgın sırasında başlayan birtakım acil durum önlemlerini azaltmaya başlama ortasındaki ince çizgide yürüyor” dedi.

“Ekonominin hala kırılgan olduğu düşünülürse ECB’nin, Haziran toplantısında varlık alım seviyesini koruyacağını düşünüyoruz.

5. İngiltere GSYH’si

İngiltere iktisadının 21 Haziran’da büsbütün açılma planının gitgide daha çok kuşku çekmeye başlamasıyla, yatırımcıların gözü Cuma günü yayınlanacak olan aylık GSYH büyümesinde.

Nisan ayında mağazalarla konaklama bölümünün yine açılması, büyümede güçlü bir ay daha yaşanmasına katkıda bulunurken ekonomik toparlanma, yeni ‘delta’ varyantı (ilk olarak Hindistan’da tespit edildi) etrafındaki tasaların artması ile önümüzdeki haftalarda birinci gerçek testi ile karşı karşıya kalabilir.

Son varsayımlar, yeni varyantın evvelkine nazaran %50 daha bulaşıcı olabileceğine işaret ediyor. bu da aşılı olmayan küme ortasındaki hastanede tedavilerin süratle artabileceği manasına geliyor.

Nüfusun %50’si büsbütün aşılanmış olsa da daha fazla aşılamaya imkân sağlamak için tekrar açılma tarihinin ertelenme mümkünlüğü var.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku