Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

0

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Cuma günü yayınlanacak olan ABD iş raporu, haftanın ana ekonomik gelişmesi olacak. Yatırımcılar, iş büyümesinde beklenenden yavaş geçen iki ayın akabinde işgücü piyasasında düzgünleşme işaretleri bekliyor. İkinci çeyrek bitiyor ve piyasa izleyicileri, 2021’in güçlü geçen birinci yarısından sonra ikinci yarıyı gözlüyor. Perşembe günü OPEC+ toplanıyor. Güç yatırımcıları, talep görünümündeki güzelleşme sürdükçe ek üretim artışı bekliyor. Başka yandan Çarşamba günü paylaşılacak olan Euro bölgesi enflasyon bilgileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kısa vadeli fiyat artışlarını görmezden gelme kararını test edebilir.

İşte yeni haftaya başlarken piyasada bilmeniz gerekenler:

1. İş raporu

Haziran ayı tarım dışı istihdam raporunun, iktisada 580.000 yeni iş eklendiğini göstermesi bekleniyor. Bu da işsizlik oranını %5,8’den %5,7’ye çekecek.

Artan enflasyona ve toparlanma gücüne dair telaşlar yatırımcıların zihninde büyük yer kaplarken piyasa, fiyat büyümesi ve işgücü iştirakini da kapsayan öbür işgücü istatistiklerini de inceleyecek.

Geçen hafta Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının işgücü piyasasında “kapsamlı ve yaygın” bir toparlanmayı teşvik etme taahhüdünü yineleyerek hala çok vakit olduğunu ve dayanağa muhtaçlığın sürdüğünü belirtti.

Powell, “toparlanmanın birinci basamaklarında çok süratli yaşanan iş artışı, esasen eski işe dönüşü de içeriyor” dedi. “Şimdi yeni iş aramaları var ve bu daha ağır ve vakit alan bir eşleştirme işlevi.”

2. İktisat dataları

Cuma günkü iş raporu öncesinde piyasalar askıda konut satışları, ADP özel kesim istihdamı, işsizlik müracaatları ve ISM imalat aktivitesi bilgilerini elde edecek.

ISM dataları, maliyetleri artıran tedarik zinciri meselelerinin altını çizerek enflasyonun uzunca bir mühlet daha yüksek olma mümkünlüğünü artırabilir.

Takvimde birçok Fed yetkilisi de yer alıyor. Bu isimler ortasında New York Fed Lideri John Williams, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Richmond Fed Lideri Thomas Barkin ve Fed Lider Yardımcısı Randal Quarles var.

3. Yarıyıl

Yatırımcılar, piyasalarda güçlü geçen altı ayın akabinde birinci yarının bittiğini gördüğü için üzülebilir. Global piyasalar, yüzyıl başından beri gördüğü en güçlü ikinci birinci yarıyı paylaşma yolunda ilerliyor lakin ikinci yarıyı varsayım etmek güç görünüyor.

D.A. Davidson varlık idaresi araştırma yöneticisi James Ragan, Reuters’e yaptığı açıklamada “piyasa birkaç kaygıyı atlatmış olabilir ve ikinci yarıya baktığımızda… muhtemelen birkaç ay öncesine nazaran çok daha fazla risk var” dedi.

Lider Joe Biden’in 1,2 trilyon dolarlık altyapı muahedesi, ABD piyasalarını desteklemeye devam edecek lakin öbür kaygılar sürüyor.

Covid-19 virüsünün yüksek bulaşıcılığa sahip varyantının süratle yayılması, olağanlaşmaya dönüşü ertelerken global iktisada istikamet veren Çin’deki toparlanma, yavaşlamış görünüyor. Tedarik zinciri zorlukları, enflasyonu yükselterek büyük iktisatların, ek teşviki gerekçelendirmede zorluk yaşamasına yol açıyor.

4. OPEC+ toplantısı

OPEC+, Perşembe günkü resmi toplantı öncesinde global petrol piyasasının durumunu pahalandırmak için önümüzdeki hafta toplantı yapacak.

Talep görünümü toparlanmaya devam ederken Perşembe günkü toplantıda ek üretim artışı kararı çıkması bekleniyor.

Cuma günü petrol fiyatları, Ekim 2018’den beri gördüğü en yüksek düzeye ulaşarak her iki kontratın de arka arda beşinci haftada kazanmasını sağladı.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Edward Moya, Reuters’e yaptığı açıklamada “OPEC+ 1 Temmuz’daki toplantısında yalnızca ufak bir artış kararı verme mümkünlüğü ile piyasada arzın dar olacağı beklentileri ve gelişen bir talep görünümü üzerine ham petrol fiyatları ralli yaptı” dedi.

5. Euro bölgesi enflasyonu

Euro bölgesi Çarşamba günü Haziran ayına ilişkin flaş enflasyon sayılarını paylaşacak. Artan fiyat baskılarıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Euro bölgesi enflasyonu, Mayıs ayında ECB’nin %2’lik amacının üzerine çıktı fakat ECB baş ekonomisti Philip Lane, zayıf fiyat büyümesine işaret ederek enflasyon baskılarının süreksiz olduğu fikrini reddetti.

Fakat ECB’nin öbür idare konseyi üyeleri, tedarikte yaşanan darboğazların yol açtığı son fiyat artışlarının, uzun vadeli bir eğilime dönüşebileceği mümkünlüğünü alenen düşünmeye başladı. Büyük tartışma sürüyor.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku