Endeksler ve emtia enflasyon sonrası yükseldi, TL varlıklar ise negatif ayrışıyor

0

Investing.com –  ABD’de 13 yılın tepesine çıkan enflasyon Temmuz ayında %5,4 oranını korudu, lakin çekirdek kalemdeki düşüş son 4 aydaki süratli yükselişin bir ölçü soluklandığını gösterdi. Bilhassa ikinci el araba fiyatlarının son ayda durması dikkat çekerken data de piyasalarda olumlu karşılandı.

Çok süratli bir nakdî sıkılaşma mümkünlüğünü düşüren bilgiyle birlikte dolar gerilerken altın, euro ve paylarda yükseliş oldu. ABD vadelilerinde rekor tazelendi, Avrupa’da ise 8. günde de devam eden yükseliş hızlandı.

Yurt içinde bilgi öncesi borsada düşüş kur tarafında ise yükseliş vardı, bilginin akabinde borsadaki kayıp bir ölçü azalsa da günlük bazda %1 düşüş var.

Bugün Türk lirası varlıklarda yaşanan negatif ayrışmada yarın yapılacak PPK toplantısının tesiri var. TCMB’nin bu ayki toplantıda da faizi sabit tutması bekleniyor, lakin karar metninde güvercin sözlere yer verilmesi durumunda 3. çeyrekte faiz indirimine gidilebileceği mümkünlüğünün artması TL’de düşüşe neden olabilir.

Enflasyonda 4 aylık yükselişin akabinde Temmuz’da bir ölçü gerileme olmasıyla ons altın bugün %1’e yakın primlendi ve 1.748 dolara yükseldi. Değerli metal bu ay içinde %4 kıymet kaybetti ve teknik olarak 1.766 dolar altında zayıf seyrin sürmesi beklenirken toparlanma için bu düzey üzeri kapanışlar değerli görülüyor.

İstihdam sonrası enflasyon verisiyle piyasalardaki dolar hareketi de bir ölçü azaldı ve bilginin akabinde geline ülke paralarının birçoklarında toparlanma olurken TL,  ringit, wone ve zlotide düşüş var.

Gün içinde 8,68’e çıkarak son bir ayın tepesini gören USD/TRY kuru, son saatte 8,65 üzerinde süreç görüyor. Gram altın ise bugün hem kur hem de ons tesiriyle 486 TL’ye yükseldi.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku