Enflasyon, altyapı tasarısı, Evergrande – Piyasalarda neler oluyor?

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – ABD’nin aylık TÜFE raporu, varlık alımlarını azaltma tartışmalarına yenisini ekleyecek. Altyapı tasarısı Senato’dan geçti. Çinli gayrimenkul geliştiricisi Evergrande, borç yükünü azaltmak için varlıklarını satmaya hazırlanırken pay senetleri ile ham petrol, dar aralıklarda süreç görüyor.

11 Ağustos Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD TÜFE, azaltım tartışmalarını büyütecek

Çarşamba günü ilgi, Fed’in ikili amacından enflasyon üzerinde olacak: Temmuz ayı TÜFE verisi Fed’in, harikulâde nakdî teşviki ne vakit azaltmaya başlayacağıyla ilgili yatırımcı bahislerinin güncellenmesini sağlayabilir.

İşgücü İstatistik Bürosu’nun yayınlayacağı datalar için analistler, geçen yıla nazaran %5,3 büyüme bekliyor. Haziran ayında %5,4 ile 2008 Ağustos ayından beri görülen en büyük aylık artış yaşanmıştı.

Besin ve güç fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyonun, Temmuz ayında %4,3 artış yaşamış olması bekleniyor. Haziran ayındaki %5,4’lük artış, 1991 Eylül’ünden beri görülen en süratli tempo oldu.

Fed Lideri Jerome Powell, ekonomiler yine açıldıkça yüksek enflasyon sayılarının süreksiz olacağını tekrar tekrar söyledi lakin yüksek rakamlı bir rapor daha, azaltım tartışmalarının tuzu biberi olacak üzere görünüyor.

2. Borsa düşecek, eBay rapor sunacak

Enflasyon bilgileri öncesinde ABD borsası ufak düşüşlerle açılacak. İkinci çeyrek kar periyodu ise devam ediyor.

Dow Jones büyük oranda sakin seyrederken S&P 500 6, Nasdaq 100 40 puan geriledi.

Dow Jones Industrial Average Salı günü 160 puan üzerinde kar elde ederken S&P 500 %0,1 yükseldi ve her ikisi de rekor düzeylerde kapattı. Nasdaq Composite ise %0,5 ile son üç seansın ikincisinde de düşüş yaşadı.

Çarşamba günü rapor sunacak isimler ortasında Wendy’s (NASDAQ:WEN), Canada Goose (NYSE:GOOS), Lordstown Motors (NASDAQ:RIDE) ve eBay (NASDAQ:EBAY) göze çarpıyor.

Fubotv (NYSE:FUBO) de ilgi çekebilir. Yayıncılık servisi güçlü gelir sayıları paylaşırken Poshmark (NASDAQ:POSH) hayal kırıklığı yarattı.

Şimdiye kadar güçlü bir kar dönemi yaşandı. S&P 500 şirketlerinin yaklaşık %90’ı, beklentileri aşan raporlar sundu.

3. Altyapı tasarısının kazananları

Ağır tartışmaların akabinde ABD Senatosu, 1 trilyon dolarlık altyapı paketini geçirdi ve paket artık onay için Temsilciler Meclisi’nde. Bu, ülkenin yol, köprü, havaalanı ve suyolları için on yıllardır yapılacak en büyük harcama olabilir.

Öte yandan Senato, Demokratların 3,5 trilyon dolarlık bütçe çerçevesini de onayladı. Bu harcama planı ile iklim değişikliği konusunda teşebbüsler, fiyatlı müsaade, çocuk bakımı, eğitim ve sıhhat hizmetleri için Cumhuriyetçilerin dayanağı olmadan ek finansman sağlanmış olacak.

Altyapı yatırımı hakkında bilgi sahibi olan yatırımcılar, son altı haftanın beşinde müspet girişler gören iShares U.S. Infrastructure ETF (NYSE:IFRA) üzere altyapı oyuncularına yöneldi. Lipper bilgilerine nazaran 7 Temmuz ile biten haftada 51 milyon dolar ile rekor kırıldı.

S&P’nin ABD Gayrimenkul REIT Endeksi bu yıl şimdiye kadar %25 civarı artış yaşarken S&P 500’ün gereç ve endüstriyel dalları de tıpkı devirde %18 yükseldi.

4. Evergrande varlıklarını satmayı düşünüyor

Çin’in gayrimenkul geliştiricisi Evergrande Group (OTC:EGRNY), ağır borç yükünü azaltmak ve tekrar yapılandırma gereksinimini gidermek için makul varlıklarını satmak üzere görüşme halinde.

Salı günü küme, firmanın elektrikli araç teşebbüsü ve gayrimenkul hizmetleri ünitesinde hisse sahibi olmak isteyen “üçüncü taraf bağımsız yatırımcılarla” görüştüğünü açıkladı.

Hong Kong’da süreç gören Evergrande payı, Çarşamba günü %12 yükseldi ve dolar tahvilleri, sorunlu düzeylerde de olsa artış yaşadı.

Derecelendirme kuruluşu S&P, önümüzdeki 12 ay içinde ödenmek üzere müteahhitlerden gelecek 37 milyar dolardan fazla borcu olduğunu ve bunun yarısına yakınının 2021 yılı içinde ödenmesi gerektiğini öngörerek geçen hafta Evergrande’nin derecesini B-den CCC’ye düşürdü.

5. EIA stok dataları öncesinde ham petrol sakin

Çarşamba günü petrol fiyatları stabilize oldu. Yatırımcılar, ABD’den gelen güçlü talep sinyalleri ile Çin’deki kısıtlamaların tesirini dengelemiş görünüyor.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,2 düşüşle 68,17 dolar olurken Brent %0,1 düşüşle 70,56 dolara geriledi.

Delta varyantının başta Çin olmak üzere Asya’ya gelmesi ve kısa vadeli talep görünümüne yönelik tasalara yol açması nedeniyle ham petrol oldukça ziyan gördü.

Bloomberg’in Çarşamba günkü haberine nazaran Asya’da pek çok rafineri, önümüzdeki ay için Suudi Arabistan’dan daha az petrol istiyor.

Bununla birlikte Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ham petrol ve akaryakıt stoklarında geçen hafta 816.000 ve 1,1 milyon varil düşüş yaşandığını gösterirken ABD Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA) de 2021 yılı yakıt talebi gayesini yükseltti ve Mayıs ayından Temmuz ayına kadar olan periyottaki tüketimin, beklenenden daha yüksek olduğunu söyledi.

Yatırımcılar artık EIA’nın haftalık resmi stok raporlarını bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku