Euro Bölgesi’nde enflasyon son 10 yılın doruğuna çıktı

0

Investing.com –  Euro Bölgesi’nde TÜFE son 10 yılın tepesine çıktı. Bugün açıklanan Ağustos ayı TÜFE oranı yıllık bazda %3 düzeyine çıkarak Aralık 2011 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Mayıs ayında %2 düzeyine çıkan ve Haziran’da %2,2 olan enflasyon Ağustos’ta %2,7 beklentisini aşarak son yılların tepesini gördü.

Euro Bölgesi’nde hizmet başta olmak üzere üretici maliyetlerine global besin fiyatları ve güçteki artış da eklenince uzun vakittir görülmeyen fiyat yükselişleri yaşanıyor. Pandemi sonrası dünyada hizmet, üretim ve perakende fiyatları artarken global ısınmaya bağlı kuraklık nedeniyle de besin fiyatları rekor kırıyor.

Avrupa Merkez Bankası amaç düzey üzerine çıkan enflasyonu süreksiz görüyor lakin son aylardaki yükselişin devam etmesi varlık alımlarının azaltılmasını öne çekebilir.

Fed Lideri Powell’ın açıklamaları sonrası dolar son iki haftanın en düşük düzeyine gerilerken EUR/USD paritesi de 1,1832’ye çıkarak 6 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü. TÜFE verisi parite üzerinde bariz bir hareketlilik yaratması ve parite Ağustos ayını düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku